Fejza e “vetëvendosur”: Vetëmenaxhimi, JO, nuk është Asociacion

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Arjeta Fejza, në emisionin FIVE në RTV Dukagjini ka thënë se vetëmenaxhimi në Kosovë nuk është i njëjtë me një asociacion, duke iu kundërvënë interpretimeve të opozitës. Ajo gjithashtu tha se Grupi Parlamentar i VV-së është në linjë me qëndrimet e qeverisë dhe diskuton rregullisht çështjen e vetëmenaxhimit

Deputetja e VV-së, Arjeta Fejza

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, më 18 mars në Ohër arritën pajtueshmëri për zbatimin e Marrëveshjes drejt normalizimit të marrëdhënieve mes dy vendeve. Në Aneksin e zbatimit të Marrëveshjes drejt normalizimit të marrëdhënieve Kosovë-Serbi, marrëveshje kjo e cila ka 11 nene, neni i cili ka qenë pikë e nxehte e debateve të shumta në Kosovë është neni 7.

Në nenin 7 të kësaj marrëveshjeje kërkohet nga Kosova dhe Serbia që të angazhohen “për të siguruar një nivel të duhur të vetëmenaxhimit për komunitetin serb në Kosovë”.

Dhe ky nen nga opozita dhe analistë është parë si Asociacion, ose “Zajendicë”, siç e quante Kurti sa ishte në opozitë.

Por, deputetja e VV-së, Arjeta Fejza, në emision “FIVE” në RTV Dukagjini deklaroi se vetëmenaxhimi nuk është Asociacion.

E pyetur nga moderatori i emisionit se “Pra, vetëmenaxhimi nuk është Asociacion? – Ajo është përgjigjiur e “vetëvendosur” se “Jo, nuk është Asociacion”.

Gjithashtu Fejza ka treguar se çka është vetëmenaxhimi është diskutuar edhe në Grupin Parlamentar të VV-së, duke theksuar se si në Grupin Parlamentar janë në linjë me qëndrimet e Qeverisë.

“..Se me duket sikur kjo çështja e diskutimeve në Grupin tonë Parlamentar është duke marrë dhenë,… normalisht që GP diskutojmë ne kemi takime të rregullta, në takimet tona merr pjesë shpesh edhe kryeministri. Merr pjesë edhe zëvendëskryeministri, i cili e ka portofolin për çështjen e dialogut dhe pothuajse për të gjitha çështjet. Javën që shkoi madje ne kishim një takim në lidhje me prezantimin e Fondit Sovran, i cila është edhe një tjetër nismë është jashtëzakonisht e madhe dhe jashtëzakonisht serioze dhe një tjetër premtim i realizuar i qeverisjes tonë. Kështu që po në GP ka diskutime dhe ne jemi në linjë me qëndrimet e Qeverisë, në kuptim që i kemi informacionet dhe diskutojmë”, ka thënë Fejza.

Shija e redaktorit

Atiq nis procedurat për anëtarësimin e Mitrovicës së Veriut në...

Kryetari i Komunës së Mitrovicës së Veriut, Erden Atiq, i ka nisur procedurat për anëtarësimin në Asociaiconin e Komunave të Kosovës (AKK). Atiq ka kërkuar...

Apeli në Hagë rrit dënimet për dy bashkëpunëtorë të Millosheviqit

Gjyqtarët e apelit të OKB-së rritën ndjeshëm dënimet e dy bashkëpunëtorëve të ish-presidentit të Serbisë, Sllobodan Millosheviq, duke i konsideruar ata përgjegjës për përfshirje...

Raportimi nga veriu, gazetarët tregojnë eksperiencat e tyre në “Radar”

Raportimi nga e premtja në komunat në veri të vendit ishte një tjetër sfidë për gazetarët në Kosovës. Në mesin e provokimeve, të sharave,...

Të fundit nga rubrika