Ferizaj, nuk lejohet në shkollë për shkak të flokëve të gjata

Një fëmijë nuk është lejuar të shkoj në shkollë jo për shkak se ka bërë ndonjë problem por vetëm pse i ka flokët e gjata. Arsyetimi i shkollës në Ferizaj ishte që atë e kanë të rregulluar me rregullore të brendshme të shkollës por prindërit e fëmijës po e kundërshtojnë këtë veprim

Foto ilustrim

E arsyeja për këtë janë flokët e tij. Ai është djalë dhe gjatësia e flokëve të tij i ka penguar shkollës “Jeronim De Rada” që ta pranoj së bashku me bashkëmoshatarët e tij.

Babai i fëmijës pesë vjeçar, Fadil Idrizi gjithë situatën po e vlerëson të padrejtë.

“Unë nuk e shoh të arsyeshme sepse në asnjë vend nuk e di që ndodhë ky cenim për një fëmijë të mos e vazhdoj shkollimin vetëm pse i ka flokët e gjata”, ka theksuar Fadil Idrizi, prindi i fëmijës.

Ai thotë se nuk do të tërhiqet nga gjithë kjo ngjarje.

Fadil Idrizi, prindi i fëmijës

“Unë nuk do të ja pres flokët dhe do të vazhdoj në të gjitha institucionet dhe do të trokasë derë më derë do të kërkoj drejtësi për fëmijën tim në mënyrë që në cdo formë të vazhdoj shkollimim”, ka shtuar ai.

Ndërkohë, shkolla “Jeronim De Rada” e ka një rregullore jo si rregulloret e zakonshme të shkollave tjera ku pika e gjashtëmbëdhjetë e kësaj rregullore thotë se ndalohet bartja e vathëve dhe rritja e flokëve tek djemtë.

Drejtoresha e kësaj shkolle, Selvete Hajrullahu nuk pranoi të deklarohet para kamerës por pati një arsyetim për këtë.

“Unë këtë rregullore nuk e kam sjell nga shtëpia as nuk e kanë bo shoqet e mija, kjo është përpiluar me rend shtëpiak që e kam nxjerr në bazë të rregullores së nivelit qendror”, ka thënë Hajrullahu.

Televizioni ka tentuar të marrë përgjigje edhe nga Drejtoria e Arsimit në Ferizaj por ata nuk janë përgjigjur në thirrjet dhe interesimin e televizionit.

Por, është një tjetër institucion, që ka reaguar. Inspektorati i Arsimit në kuadër të MASHT-it, ka vendosur që nuk ka bazë ligjore largimi i 5 vjeçarit dhe ka urdhëruar shkollën që ta kthej atë në mësim.

Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

KFOR-i: Ushtria serbe s’ka nevojë për autorizim për të lëvizur...

KFOR-i ka reaguar lidhur me vizitën e ministrit serb të Mbrojtjes dhe shefit të Shtabit të Forcave të Armatosura të Serbisë, në bazën ushtarake...

Doktorët që lanë Gjermaninë për tu kthyer në Kosovë

Kohëve të fundit, lajmet për ikjen e punëtorëve e veçanarisht të doktorëve, nga Kosova për në vendet evropiane nuk kanë qenë të pakta. Por, fillimi...

Të fundit nga rubrika