Ferrari i ri po vjen për të ndryshuar lojën në tregun e makinave

Ferrari, ka njoftouar se do të lansojë një motor të ri V12 për një model që 'ndryshon lojën' dhe se ky do të jetë 'zemra e një race të pastër'

Ferrari do të prodhojë një model tjetër të mundësuar nga një motor V12. Në kohën e elektrifikimit të kudondodhur, pak njerëz e prisnin një lajm të tillë.

Ferrari, e ka quajtur atë “ndryshuesi i lojës” dhe supozohet se është Purosangue, modeli i parë SUV i Ferrarit. Fjala “Purosangue” në italisht përkthehet në “race të pastër”. 

Ferrari ka thënë se automjeti i parë sportiv, Purosangue, do të fuqizohet nga motori i tij me 12 cilindra me gaz, në një shkëputje nga fokusi i fundit i prodhuesit italian të makinave në modelet më pak ndotëse, shkruan Reuters, transmeton Portali D.

Ai u shpall si “Zemra e një race të pastër” që është një lidhje e qartë me Purosangue, sepse të dy nënkuptojnë të njëjtën gjë një kalë garash.

Klipi i shpejtë prej 14 sekondash, për fat të keq, nuk ka ofruar asnjë provë tjetër se ky motor do të jetë për Purosangue.

Videoja ka treguar disa pamje nga afër të V12, me shenjën “Ferrari” me germa të bardha të theksuara të vendosura dukshëm në krye të bllokut. 

Ferrari ka theksuar se ky automjet i ri “ndryshues i lojës” do të debutojë këtë verë dhe se tashmë Ferrari planifikon të zbulojë Purosangue në vetëm disa muaj.

Ashtu si disa nga makinat e tij super sportive, Purosangue do të jetë i disponueshëm në sasi të kufizuara, por detajet e çmimit janë ende një mister.

Gjithsesi, kjo është një surprizë sepse deri më tani është supozuar se një hibrid plug-in me një motor V6 siç është 296 GTB është i rezervuar për Purosangue të ri.

Është folur edhe për performancën V8, dhe tani është pothuajse e sigurt që V12 do të ketë performancë të lartë. 

Ferrari është më i njohur, përveç ekipit të tij në Formula 1, janë V12-të e lavdishëm që ulëritësin e grumbullon në supermakinat e tij më ekskluzive.

Shija e redaktorit

Intervistë | Rrëfimi i gazetarit Martin Çuni që u torturua...

Ishin vitet e regjimit serb në Kosovë, ato që rëndonin shpatullat e çdo shqiptari që vetëm kërkonte të jetonte i lirë në vendin e...

Forbes publikon renditjen e grave më të fuqishme në botë

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, është shpallur gruaja më e fuqishme në botë për të dytin vit radhazi në renditjen vjetore...

Mirush Kabashi – “Ishte i madh, një gjeni dhe yll...

Ikona e artit shqiptar, Mirush Kabashi, ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare, duke lënë pas një trashëgimi të pasur artistike me mbi 100 role...

Të fundit nga rubrika