Ferrari konfirmon përzgjedhjen e drejtuesve rezervë dhe planet për 2023

Ferrari ka përzgjedhur katër drejtues të rinj, rezervë të cilët do të ofrojnë mbështetje për garuesit Charles Leclerc dhe Carlos Sainz gjatë sezonit 2023

Sainz dhe Leclerc do të kenë shumë mbështetje ndërsa përballen me sezonin F1 2023

Katër drejtues rezervë janë përzgjedhur nga Ferrari, të cilët do të ofrojnë mbështetje për garuesit Charles Leclerc dhe Carlos Sainz gjatë sezonit 2023.

Ish-piloti i F1, Antonio Giovinazzi dhe nënkampioni i F2 i vitit 2021, Robert Shwartzman – të cilët të dy kanë bërë disa dalje provë në F1 me Ferrarin të cilët do të jenë  në rolin e shoferit rezervë, duke shfrytëzuar në maksimum një simulator të ri që u lançua në vitin 2021.

Giovinazzi ka 62 starte në F1, fillimisht duke bërë dy paraqitje zëvendësuese për Sauber në fillim të 2017 para se të përfundonte sezonet e plota 2019, 2020 dhe 2021 së bashku me Kimi Raikkonen në Alfa Romeo.

Shwartzman përfundoi i dyti pas vrapuesit të ri të McLaren F1 Oscar Piastri në F2 pak më shumë se një vit më parë dhe bëri paraqitje në FP1 për Ferrari në Shtetet e Bashkuara dhe Abu Dhabi në fund të sezonit 2022 F1.

Krahas tyre, fituesi i garave të GP3 dhe F2, Antonio Fuoco dhe ylli i GT-së, Davide Rigon do të veprojnë si drejtues zhvillimi, me Ferrari duke vënë në dukje se dyshja “kanë dëshmuar vlerën e tyre në drejtim të ofrimit të inxhinierëve me reagime të sakta dhe të besueshme” përmes detyrave të tyre simulatore.

Të katër pilotët do të marrin pjesë në programe garash në vitin 2023 së bashku me rolet e tyre në F1, me Giovinazzi dhe Fuoco të konfirmuar së fundmi se do të marrin pjesë në Kampionatin Botëror të Qëndrueshmërisë në Hipercarin 499P.

Ndërkohë, Shwartzman dhe Rigon do të garojnë me 296 GT3 të ri; Shwartzman në SRO GT World Challenge Europe dhe Rigon në serinë SRO si dhe WEC dhe IMSA Endurance Cup.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

Avokati i Fatmir Limajt me ultimatum për analistin Hoxha, për...

Analisti i emisionit Debat Plus në RTV Dukagjinin, Dibran Hoxha, i ka publikuar disa mesazhe që i ka marrë në rrjetin e tij social...

Takimi miqësor i dy ikonave të xhudos

Dy ikona të xhudos, Majlinda Kelmendi dhe Teddy Riner, kanë pasur një takim të shkurtë miqësor gjatë Grand Slamit, në Paris. Xhudistja Kelmendi tashmë është...

Shkon mbi 500 numri i viktimave në Turqi dhe Siri

Pasojat e tërmetit që e goditi Turqinë dhe Sirinë të hënën janë të mëdha. Numri i viktimave ka shkuar në më shumë se 500...

Të fundit nga rubrika