Festat zyrtare, sa pushojnë punëtorët në Kosovë dhe sa në shtetet e tjera?

Në shumë vende të botës dhe të Ballkanit Perëndimor, por jo edhe në Kosovë, në ditët e festave fetare pushojnë vetëm besimtarët e atij religjioni

Sipas Ligjit për festat zyrtare, të punësuarit në Kosovë, gjatë vitit 2024, do të pushojnë në 12 prej ditëve të punës shkaku i festave zyrtare.

Në vitet paraprake, me vendim të Qeverisë, nuk është punuar as më 28 nëntor, edhe pse kjo datë që shënon Ditë e Pavarësisë së Shqipërisë nuk hyn në listën e festave zyrtare. Në shumë kompani private punohet edhe në ditët zyrtare, raporton Radio Evropa e Lirë.

Në Itali janë 12 ditë pushim, në Francë 11 ditë, në SHBA 10 ditë , në Gjermani 9, në Angli 8.

Kurse në Bosnje dhe Hercegovinë, përveç dy festave të përbashkëta, njësitë administrative shpallin ditët e pushimit në mënyrë të pavarur.

Në shumë vende të botës dhe të Ballkanit Perëndimor, por jo edhe në Kosovë, në ditët e festave fetare pushojnë vetëm besimtarët e atij religjioni. Praktika e zëvendësimit të ditëve të pushimit kur ato bien në fundjavë, si në Kosovë, zbatohet edhe më shumë në vende të tjera në botë.

Në Nepal, Ligji i punës përcakton gjashtë ditë pune në javë.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika