Fetah Rudi, ish-deputeti i LDK-së që mbeti në karrocë pas atentatit

Fetah Rudi, ish-deputet i LDK-së e ish-ushtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës që nga data 15 dhjetor e vitit 2000 ka mbetur në karrocë, shkaku i plagëve të marra nga një atentat kundër tij. Përkundër se kanë kaluar mbi 20 vjet, Rudi nuk e ka humbur shpresën për drejtësi, për çka thotë se është i gatshëm të dëshmojë me emër e mbiemër për ata që dyshon se kanë urdhëruar vrasjen e tij

Fetah Rudi, ish-deputet i LDK-së

Fetah Rudi, ish-deputet i LDK-së e ish-ushtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës që nga data 15 dhjetor e vitit 2000 ka mbetur në karrocë, shkaku i plagëve të marra nga një atentat kundër tij.

Përkundër se kanë kaluar mbi 20 vjet, Rudi nuk e ka humbur shpresën për drejtësi, për çka thotë se është i gatshëm të dëshmojë me emër e mbiemër për ata që dyshon se kanë urdhëruar vrasjen e tij

Liderin historik në prapavijë, ndërsa të riun e ndjekë përmes ekranit. Përpos bindjeve politike dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës, kanë më shumë të përbashkëta.

Ndaj Ibrahim Rugovës janë kryer atentate por pa sukses, për Lumir Abdixhikun ka raportime se është planifikuar atentat, ndërkaq fat më të keq ka përjetuar Fetah Rudi.

Anëtari i LDK-së dhe e ish-ushtari i UÇK-së, para se të mbetet në karrocë nga atentati, thotë se kanë provuar ta vrasin edhe një herë tjetër.

Plumbave gjatë fushatës u shpëtoi, por jo edhe tentimit tjetër, disa muaj më vonë.

Rrugës për në shtëpi, në hyrje të Malishevës, atentatorët ekzekutuan planin. Saktësisht në orën 14:35, më datë 15 dhjetor, plumbat u shkrepën.

“Më kanë gju me kallash, pastaj u afruan dy veta me alltia më gjuajtën mua”, thotë ish-deputeti i LDK-së, Rudi.

Me 13 plumba në trup, Rudi thotë se tentuan ta vrasin edhe në spitalin në Prishtinë. Madje ai pretendon se pikërisht atentatorët i kanë sjellë në spitalin ku po trajtohej vet.

Ish-aktivisti i LDK-së thotë se për shkak të binjdjeve politike kanë dashur ta  vrasin, ata që i di me emër e mbiemër.

Rudi asnjëherë nuk e ka humbur shpresën në drejtësinë vendore, ndonëse pretendon se në ditën kur u plagos provat u manipuluan.

Ai shprehet i bindur për drejtësi dhe thotë se është i gatshëm të dëshmojë kurdo që institucionet e Kosovës e ftojnë për deklaratë.

Rudi është vetëm një ndër shumë aktivistët të Lidhjes Demokratike të Kosovës, që ishin cak i atentateve, në mbi 30 dekada veprimtari të kësaj partie politike.

Shija e redaktorit

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Më të lexuarat

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Qytetari tregon si i mbeti kamioni në barikada, tregon se...

Një qytetar ka treguar se si i ka mbetur kamioni në barrikadat e vendosura në Veri të Mitrovicës. Ai thotë se i maskuari, duke...

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Të fundit nga rubrika