Fillojnë dramat e Vuçiq, jep urdhër për mobilizim të ushtrisë

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, ka dhënë urdhër ushtrisë që të jenë në gatishmëri për shkak të tensioneve në veri të Kosovës. Policia e Kosovës po ndihmon kryetarët e komunave veriore të hyjnë në ndërtesat komunale, ndërsa protestuesit serbë nga ana tjetër janë përplasur me policinë, ku janë dëgjuar edhe të shtëna armësh. Deri tani, nuk ka raportime për të lënduar

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, ka filluar me dramat e tij të zakonshme sa herë që tensionohet situata në veri të Kosovës.

Mediat serbe raportojnë se ai i ka dhënë urdhër ushtrisë që të jetë në gatishmëri për shkak të ngjarjeve të fundit në veri.

Sipas “Novosti”, Vuçiq ka urdhëruar “lëvizje urgjente në drejtim të vijës administrative me Kosovën”.

Ndryshe, Policia e Kosovës është duke asistuar për t’ua mundësuar kryetarëve të tri komunave veriore, Zubin Potokut, Leposaviqit dhe Zveçanit, të hyjnë brenda ndërtesave komunale.

Por, në rrugë kanë dalë edhe protestues serbë, të cilët janë përplasur me Policinë. Në vend të ngjarjes është hedhur gaz lotsjellës dhe po ashtu janë dëgjuar edhe disa të shtëna armësh.

Në mesin e gjithë kësaj tollovie, Policia e Kosovës, tashmë, ka hyrë brenda objektit komunal të komunës së Zvecanit.

Deri më tani nuk raportohet për ndonjë të lënduar.

Shija e redaktorit

Nëna e Leotrimit: Djali im paska qenë i krejt Kosovës

Gjatë së martës, më 18 qershor, që shënonin 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar shtatorja Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë...

Kosova dhe Izraeli me marrëveshje për heqjen e vizave

Izraeli i ka hequr vizat për qytetarët e Kosovës, duke u bërë kështu shteti i 50-të që mundëson lëvizje të lirë për kosovarët. Kështu ka...

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Të fundit nga rubrika