Fillojnë punimet në Tunelin e Llogarasë

Të enjten, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka bërë të ditur se kanë filluar punimet për “Tunelin e Llogarasë”.

Ai, përmes një postimi në facebook, ka publikuar pamje të tunelit, ku deri më tash janë hapur mbi 1200 metra me një ritëm shumë të shpejtë, falë edhe një formacioni gjeologjik të favorshëm për ecurinë e punës.

Fituesi i këtij projekti është konsorciumi “IC Consulenten”. Tuneli mundëson përshkimin e Qafës së Llogarasë për 7 minuta.

May be an image of outdoors

Kjo kompani ka thënë se do të përfundojë këtë afat për 33 muaj, nga 37 sa ishte i planifikuar.

 

Tuneli i Llogarasë lidh Urën e Shën Elizës me atë të Palasës, si dhe do të lidhet në hyrje dhe dalje të tij me dy ura 110 dhe 40 metra.

May be an image of 2 people

Tuneli do të jetë i gjatë 5.93 km i gjatë, me 3 korsi, dy me gjerësi 3.5 metra dhe një emergjence 1.25 m.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika