Fillon implementimi i filozofisë për fëmijë

Organizata joqeveritare “ETEA” dhe Shoqata e Filozofëve të Kosovës (SHFK) kanë filluar implementimin e filozofisë për fëmijë, me mbështetjen e Zyrës së Presidencës së Kosovës.

Pjesë e këtij programi janë, gjithsej, 18 fëmijë të moshave 6 deri në 12 vjeç.

”Mentori, Taulant Gashi nga Shoqata e Filozofëve të Kosovës, në modulin e parë të programit, temë e së cilit është ‘Etika’, diskutoi me fëmijët rreth ‘Të mirës dhe të keqës’. Pjesa kryesore e takimit ishte tregimi ‘Diçka në ujë’, gjatë të cilit fëmijët shprehen mendimet e tyre lidhur me etikën qytetare”, ka thënë organizata “Etea” përmes një postimi në Facebook.

Duke qenë se në planprogramet e arsimit në Kosovë filozofia për fëmijë nuk bën pjesë, organizata dhe shoqata në fjalë ka filluar modulin e parë të këtij programi, temë e së cilës ishte “Etika”.

Në bazë të hulumtimeve të Oscar Brenifier, implementimi i filozofisë te fëmijët rrit mendimin kritik të tyre.

Një lëndë e tillë është pjesë e shkollave fillore në vende të ndryshme të botës si në Kanadë, Austri, Francë.

Kurse, Estonia dhe Finlanda e kanë të inkorporuar nga klasa e parë në kuadër të lëndëve të tjera.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Sulmohet seksualisht një fëmijë gjashtëvjeçar në Prishtinë – qytetarët përballen...

Vetëm të mërkurën e 27 korrikut të vitit 2022, janë raportuar tri raste të sulmeve seksuale ndaj të miturve. Prishtina, Obiliqi dhe Mitrovica, janë...

Të fundit nga rubrika