Fillon punën spitali pediatrik-kirurgjik në QKUK

Të hënën ka filluar punën spitali pediatrik-kirurgjik në Qendrën Klinike Universitare  të Kosovës (QKUK), i cili është donacion i Emirateve të Bashkuara Arabe. Ky doncaion, i dhënë për shëndetësinë e Kosovës, kishte vlerën prej 22 milionë eurosh.

Në ditën e parë të zbatimit të Planit për funksionalizimin e këtij spitali janë kryer dy operacione të fëmijëve. Po ashtu, kanë filluar punën ambulanca specialistike pë fëmijë, emergjenca pediatrike dhe kirurgjia specialistike.

Brenda këtij spitali janë në funksion shërbimet e hemato-onkologjisë pediatrike, ku bëhet studimi i gjakut, studimi i kancerit ose parandalimi i çrregullimeve të kancereve që prekin gjakun, shërbimet e mjekësisë interne për fëmijë.

Në ndërkohë, priten të transferohen edhe shërbimet ortopedike, neo-onatologjia që përfshin kujdesin mjekësor të foshnjave të porsalindura, veçanërisht të porsalindurve të sëmurë ose parakohshëm, dhe shërbime të tjera për fëmijë.

Spitali Pediatrik-Kirurgjik “Sheikha Fatima”

Spitali pediatrik – kirurgjik do t’i integrojë shërbimet e emergjencave pediatrike mjekësore, ato të traumës, shërbimet e observimit dhe rikuperimit, shërbimet e ambulancave  specialistike pediatrike dhe kirurgjike, njësinë e radiologjisë së fëmijëve, sallat e operacioneve urgjente dhe të planifikuara, njësinë e kirurgjisë ditore dhe endoskopisë së fëmijëve, sterilizimin qendror, mjekimin intensiv të fëmijëve dhe të porsalindurve, Departamentin e Kirurgjisë së Fëmijëve dhe Departamentin e Onkologjisë Pediatrike.

Spitali pediatrik – kirurgjik në QKUK pritet të bëjë një ndryshim të madh e të rëndësishëm, sa i përket cilësisë së shërbimeve shëndetësore terciare që do t’u ofrohen fëmijëve në Kosovë.

Ministria e Shëndetësisë ka falenderuar me këtë rast Emiratet e Bashkuara Arabe për këtë investim kapital dhe zemërgjerë për fëmijët e Kosovës.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Pasi u qëllua me armë, vdes ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe

Ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe, ka vdekur pasi është qëlluar me armë të premten, përgjatë fushatës për zgjedhjet parlamentare. Abe, 67-vjeçar, i cili njëherësh mbetet kryeministri...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Të fundit nga rubrika