Fillon seanca ndaj tre të dyshuarve për sulm ndaj Valon Sylës

Në Gjykatën Themelore në Prishtinë, departamenti për krime të rënda, ka filluar seanca ndaj tre të akuzuarve për sulmin ndaj analistit dhe gazetarit Valon Syla. Në sallë janë të pranishëm të tre të akuzuarit, si dhe vetë Valon Syla, i shoqëruar nga mbrojtësi i tij. Në këtë seancë pritet të dëgjohet dëshmia e gazetarit Ilir Mirena, i cili ishte prezent gjatë momentit të sulmit ndaj Sylës

Në Gjykatën Themelore në Prishtinë, në departamentin për krime të rënda, ka filluar seanca ndaj e tre të akuzarve për sulm ndaj analistit dhe gazetarit Valon Syla.

Të pranishëm në sallë janë tre të akuzuarit si edhe Valon Syla nga ana tjetër me mbrojtësin e tij.

Në këtë seancë pritet të dëgjohet dëshmia e gazetarit Ilir Mirena, i cili ishte prezent në momentin e sulmit ndaj Sylës.

Ndryshe, në Gjykatën Themelore në Prishtinë ishte mbajtur seanca fillestare ndaj të akuzuarve Lum Dervishi, Kenan Hasani dhe Okan Hasani, të cilët akuzohen për sulm ndaj gazetarit Valon Syla.

Gjatë leximit të aktakuzës nga prokurorja speciale, Fikrije Fejzullahu, të akuzuarit nuk u ngritën në këmbë.

Kurse, kur u pyetën se përse nuk u ngritën në këmbë nga gjykatësja Violeta Namani, ata pretenduan se është “jashtë rregullave fetare”.

Më pas, gjykatësja ka theksuar se nuk e sheh të domosdoshme që të akuzuarit të ngrihen në këmbë dhe se të njëjtit do të ngrihen kur t’u lexohet aktakuza.

E gjithë kjo ndodhi pasi prokurorja speciale kërkoi që të konstatohet nga gjykatësja Violeta Namani se cilat janë arsyet e mosrespektimit të rregullave procedurale.

Gjykimi po vazhdon me deklarimin e të akuzuarve lidhur me akuzën.

Më poshtë mund të gjeni disa prova të marra nga Policia e Kosovës rreth sulmit të të akuzuarve ndaj Valon Sylës.

Pamje nga lokali ku u sulmua gazetari Valon Syla. Në foto ora e njërit nga sulmuesit dhe palloma me njolla gjaku të gazetarit Syla (Foto: Ridvan Emini)
Pamje nga lokali ku u sulmua gazetari Valon Syla (Foto: Ridvan Emini)

 

Shija e redaktorit

Presidentja Osmani nderohet me Çmimin e Evropës nga Fondacioni Pan-Europian

Fondacioni Fondacioni Pan-Evropian Richard Coudenhove-Kalergi i ka ndarë Presidentes së Kosovës Vjosa Osmani, çmimin e ‘Evropës’, për përkushtimin e saj ndaj raporteve me partnerët...

Nis ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë...

Ka filluar ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës. Sot diplomojnë 445 kadetë të Policisë së Kosovës. Kryeministri i Republikës së Kosovës,...

Policia konfirmon arrestimin e Akil Gjakovës

Policia e Kosovës, ka arrestuar xhudistin Akil Gjakova, si të dyshuar për veprën penale dhunë në familje. Lajmin për Portalin Dukagjini e ka konfirmuar zëdhënësi...

Të fundit nga rubrika