“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Rikthehet pas dy vjetësh në kryeqytet "Film n'park". Ky aktiviteti i shumëmunguar pritet të vazhdojë deri në shtator

Një nga netët e "Film n'park"

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga pandemia COVID-19.

Për shumë njerëz, shikimi i një filmi nënkupton të arrish të dëgjosh dhe ta gjysmëpërjetosh një histori.

Për të rinjët pritshtinas, kjo nënkuptohet sikurse të krijuarit e një pjese të paharrueshme të historisë së ditëve të verës.

E filluar sikurse një inciativë e një grupi vullnetarësh përgjatë vitit 2017, “Film n’park” rikthehet pas dy vjetësh kufizimesh nga pandemia COVID-19.

Foto nga njërën ndër ditët e “Film n’park”

Për pjesëtaren e grupit organizues të “Film n’park”, Dea Lala, qëllimi i këtij aktiviteti është një organizim i përballueshëm financiarisht dhe njëherësh, argëtues për të rinjët e Prishtinës.

“Kryesisht kemi pasur mesazhe shumë të mira  ngase nuk ka pasur ndonjë aktivitet të tillë më herët”.

Sipas Lalës, e vetmja gjë që i mungon këtij organizimi është leja nga Komuna e Prishtinës.

“Realisht, mungesa është mbështetja e komunës. Mbështetjen formale e kemi, por jo edhe lejen për ta mbajtur në këtë hapësirë. Kemi kërkuar leje dhe u aprovua herën e parë. Mirëpo, herave të tjera është mbështetur nga nënkryetari i komunës, por jo edhe dhënia e lejës”, thotë Lala, gjersa e thekson një veprim të tillë sikurse “absurd”.

Të njëjtën për Portalin Dukagjini e ka thënë edhe Ora Osmani, pjesë e grupit organizues të “Film n’park”.

“Mbështetja nga ana e komunës mungon dhe as ne nuk i dimë arsyet, gjë që shpresojmë ta rregullojmë së shpejti”, ka thënë ajo.

Për këtë, Portali Dukagjini ka kontaktuar nënkryetarin e Komunës së Prishtinës, Alban Zogaj, i cili ka thënë se janë duke e shqyrtuar kërkesën.

“Nuk ka asnjë hezitim. Aty ka pasur punime në atë kohë… jemi duke e shqyrtuar kërkesën”, ka thënë Zogaj për Portalin Dukagjini.

Ndër të tjera, Osmani ka thënë se ajo çka dukshëm e dallon edicionin e këtij viti është interesimi më i lartë i shfaqur këtë vit.

Përveç filmit dhe muzikës së larmishme, pjesë e skenës së këtij organizimi është edhe hapësira e ofruar ndaj çdo të riu që ka talent për këndim.

Tavolina e “Beer-pong”

Pjesë e këtij formati të karaoke-s, javën e kaluar ishte edhe Fjona Hashani.

Gjersa argëtoi publikun me këngët si “Bad Guy” nga Billie Eilish dhe “Shallow”, kënga e famshme nga dyshja e “A star is Born”, Hashani tha që njerëzit kanë nevojë për organizime të cilat gërshetojnë argëtimin dhe natyrën.

E pyetur se çfarë i mungonte këtij organizimi, ajo ka thënë për Portalin Dukagjini se “Çdo gjë që i shtohet këtij aktiviteti e bën akoma më të mirë”.

“Film n’park” u ka hapur dyert edhe grupmoshave më të reja të vendit.

Për Riga Lahi, nxënëse, është vendi perfekt ku mund të kalojë mbrëmjen e së premtes me shoqet, Umën, Arkidën dhe Emën.

Për një gjë pajtohen ato, që “Film n’park” është aktiviteti që i ka munguar Prishtinës.

Megjithëse, të premten muzika e paralajmëruar që nga ora 18:00 parashihej të përfundonte deri në orën 20:00, ajo vazhdoi jehonën e saj me kërkesën e atyre që ishin prezent.

“The boy in the striped pajamas” ishte filmi i shfaqur mbrëmjen e së premtes, film ky që tregon jetën e dy djemëve të së njëjtës moshë, mirëpo që jetojnë jetë të ndryshme si rrjedhojë e racës që kanë. Miqësia e tyre, simboli më i mirë i barazisë.

Javët e tjera përfshinin filmat sikurse “The age of Adeline”, “The Curse of La Lorona”, “Ted” dhe “The trial of the Chigago 7”.

Megjithëse mbrëmjet e “Film n’park” parashihen të mbahen çdo të enjte, këtë javë mbrëmja e së premtes i takoi këtij organizimi.

Ky organizim vullnetarësh pritet të mbahet deri në shtator.

Një nga netët e “Film n’park”

Ndërkombëtarisht, aktivitete të tilla të filmit janë më të njohura sikurse “Drive-in Theater” që për dallim nga “Film n’park”, realizohen në parkingje të veturave.

Historikisht, “Drive-in Theatre” filloi më 1921 nga Claude V. Caver në Comanche, Teksas.

Caver mori një leje nga qyteti për të projektuar filma në qendër të qytetit

Ndërkaq, “filmat në natyrë” u bënë një argëtim i njohur veror ndër vite.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

Skender Beck, shqiptari nga Amerika na dërgon tinguj të Rock’n...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, vendi ku dolën shumë artistë të mëdhenjë si Bob Dylan, Jim Morrison, Jimi Hendrix, dhe shumë të tjerë, nga...

Më të lexuarat

Kroaci: 11 të vdekur nga aksidenti i autobusit

Të paktën 11 persona kanë vdekur si pasojë e një aksidenti të rëndë në autostradën A4 Zagreb-Goriçan, mëngjesin e së shtunës. Sipas informacioneve jozyrtare janë...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Milan Radojçiq: Jam kthyer në Kosovë dhe ju e dini...

Nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojçiq, ka sfiduar shtetin e Kosovës, duke e postuar një video nga pjesa veriore e Republikës së Kosovës. Radojçiq, ka...

Të fundit nga rubrika