Filmat kryesorë të Marilyn Monroe që mund t’i shikoni

Ylli i Hollyood-it, Marlyn Monroe është njëra nga aktoret më te bukura në gjithë filmat botëror, edhe pse ndoshta nuk janë aq të pëlqyer filmat e saj prape kemi nostalgji për yllin e kinemasë, dhe këtu janë disa nga filmat më kryesorë të saj

Aktorja Marilyn Monroe, foto në një nga filmat e saj

Aktroja e famshme amerikane, Marilyn Monroe, e cila njihet për shumë gjëra, një yll ikonë filmash, një aktore e talentuar. Ajo akoma mbetet një legjendë enigmatike edhe 60 vjet pas vdekjes së saj tragjike.

Tani dy publikime të reja të Netflix po hedhin dritë mbi jetën e yllit nga këndvështrime të ndryshme.

Misteri i Marilyn Monroe: The Unheard Tapes është një dokumentar që gërmon jetën dhe vdekjen e saj misterioze, duke përdorur intervista audio të padëgjuara më parë me individë që e njihnin atë.

Dhe, më vonë këtë vit, Ana de Armas do të luajë si Monroe në filmin biografik të shumëpritur të Andrew Dominik, Blonde, i cili premton të jetë një vështrim i pandalshëm, dhe ndoshta i diskutueshëm në jetën e saj.

Për të vlerësuar atë që e bëri Monroe një yll, shikoni listën e titujve më poshtë.

Filmi “All about Eve”

Edhe me një kast të fuqishëm të Bette Davis, Anne Baxter dhe Celeste Holm, Monroe lë një përshtypje në rolin e saj të vogël të hershëm në filmin “All About Eve”. Ajo shfaqet si zonjusha Claudia Casswell, ëmbëlsira e krahut të Addison DeWitt, i luajtur nga aktori britanez George Sanders.

Foto nga filmi “All about Eve”

Addison mendon se është duke e shkolluar atë gjatë gjithë kohës, por ka disa vezullime që zonjusha Casswell, dhe si rrjedhim Monroe, ishte më e mençur dhe kishe më shumë talent sesa të tjerët mendonin.

Filmi “The Asphalt Jungle”

Foto nga filmi Filmi “The Asphalt Jungle”

Një tjetër rol i hershëm për Monroe, e cila luan një dashnore të një prej burrave të përfshirë në një krim të ndërlikuar në këtë noir (zhanër i filmit francez), të John Huston.

E cilësuar si një “fëmijë i ëmbël” nga burri shumë më i vjetër se ajo, Monroe gjallëron karakterin e saj me karizmën e saj të pamohueshme.

Filmi “Don’t Bother To Knock”

Don’t Bother To Knock paraqet Monroe si personazhin Nell thellësisht të shqetësuar, shumë larg personazhit të saj të njohur.

Monroe gozhdon personazhin e traumatizuar të Nell-it, një grua me impulse të dyshimta dhe kapje të realitetit, dhr iluzionrt e saj për realitetin bëhën më të rrezikshme.

Puna dramatike e Monroe shpesh nënvlerësohet dhe ky ‘thriller’ i tensionuar ia vlen të shikohet për të parë disa nga veprat e saj më të mira dramatike.

Filmi “Gentlemen Prefer Blondes”

Pjesë nga filmi “Gentlemen Prefer Blondes”

Flokët bjonde, buzëkuqi i shendritshëm, fustani rozë, dhe diamantet, janë pjesë e saj në filmin “Gentlemen Prefer Blondes”.

Kur ju fotografoni Marilyn Monroe, duke kënduar “Diamonds Are a Girl’s Best Friend” është lehtësisht një nga imazhet kryesore që të vijnë në mendje.

Gentlemen Prefer Blondes e Howard Hawks shfaq Monroe dhe Jane Russell si vajza të shfaqjes që kërkojnë dashuri dhe para në këtë komedi romantike muzikore, por është Monroe ajo që shkëlqen si Lorelei Lee qesharake, seksi dhe e zgjuar. Monroe merr një personazh që shumica do ta konsideronin që e ka marrë vetëm për para.

Pjesë nga filmi “How To Marry A Millionaire”

Filmi “How TO Marry A MILLIONAIRE”, në të cilin bashkohet me dy ikona të tjera magjepësese të ekranit, Lauren Bacall dhe Betty Grable, në këtë film, i cili është komedi romantike.

Aktoret në film, luajnë rolin e një treshe modelesh që kërkojnë të martohen me burra të pasur, por të treja përfundojnë në dashuri me djem me më pak prespektiva yjore në aspektin e karrierës.

Filmat e tjerë janë: “Niagara”, “There’s No Business Like Show Business”, “The Seven Year Itch”, “Bus Stop”, “The Prince and the Showgirl”, “Some Like It Hot”.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Pasi u qëllua me armë, vdes ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe

Ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe, ka vdekur pasi është qëlluar me armë të premten, përgjatë fushatës për zgjedhjet parlamentare. Abe, 67-vjeçar, i cili njëherësh mbetet kryeministri...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

As për 35 vjet qytetarët me rrogë mesatare nuk mund...

Paga mestare në Kosovë sipas Agjencisë së Statistikave të Kosovës (ASK) është 380 euro në sektorin privat, ndërsa ajo e sektorit publik është më...

Të fundit nga rubrika