Filmi “The Day I Became a Woman”, protestë për të drejtat e e grave në Iran

Filmi i regjisores Marzieh Meshkinit i viti 2000, “The Day I Became a Woman”, është një protest për të drejtat e grave në Iran. Ky film është një thirrje drejtë vetëdijësimit dhe zgjimit nga gjumi dogmatik në shoqërinë iraniane

Skenë nga filmi "The Day I Became a Woman"

Qyteti iranian i Teheranit është krahasuar me një fushë beteje ditët e fundit, me forcat e policisë që u përleshën me protestuesit antiqeveritar pas vdekjes së një gruaje të re në paraburgim. Duke prodhuar trazirat më të rënda të vendit në vite, protestat, të cilat tani janë në ditën e tyre të shtatë, janë përhapur në qytete të tjera, duke çuar në vdekjen e rreht tetë protestuesve në të gjithë Iranin.

E arrestuar për shkelje të kodit të veshjes së vendit, i cili kërkon që gratë të mbajnë hixhabin, si dhe rrobat e gjata e të gjera, gruaja 22-vjeçare, Mahsa Amini, u rrah dhunshëm, sipas shikuesve, përpara se të dërgohej në një qendër paraburgimi dhe ra në koma; duke ndërruar jetë tre ditë më vonë. Mes protestave masive në të gjithë kryeqytetin dhe pjesën tjetër të vendit, videot e mediave sociale tregojnë turma grash që heqin dhe djegin hixhabet e tyre në një akt sfide kombëtare kundër qeverisë represive.

Duke nxitur me të drejtë protesta në të gjithë vendin, ngjarja është një kujtesë tragjike e mungesës së të drejtave të grave në Iran, me luftën për barazi gjinore që po zhvillohet për breza.

E tillë diskutohet në filmin iranian të Marzieh Meshkinit “Dita kur u bëra grua” (“The Day I Became a Woman”), i lëshuar në agimin e Mijëvjeçarit të ri në vitin 2000. Një film fantastik para së gjithash, filmi i Meshkinit është gjithashtu një eksplorim i fuqishëm i shtypjes sociale të grave në të gjithë Iranin duke treguar tre histori të veçanta që përshkruajnë gratë në tre faza të jetës në vend, ku secila veçon luftërat për të gjetur identitetin në një shoqëri që pengon zhvillimin.

E ndarë në tre narracione për të mbuluar tre breza grash, pjesa e parë ndjek një vajzë të re të cilës i thuhet se nuk mund të luajë më me djemtë vendas ndërsa feston ditëlindjen e saj të nëntë, me përrallën e hidhur që tregohet nga këndvështrimi i të rinjve. Vajza mezi e aftë për të kuptuar natyrën e kësaj kërkese të re shoqërore, historia gërmon në atë se si vendimi ka një ndikim të dëmshëm në rritjen dhe veprimin e vajzës së re dhe miqve të saj meshkuj. Dy tregimet e mëposhtme luajnë me konceptet e lirisë në Iranin modern, i pari prej të cilave ndjek një grua të re që hyn në një garë biçikletash kundër dëshirës së burrit të saj, vetëm për t’u penguar nga liria personale nga kontrolli i të moshuarve të saj meshkuj. Trgimi përmbyllës i filmit është një përrallë që tregon një grua të moshuar që ka fituar para pas vitesh kufizimi dhe përpiqet t’i përdorë ato sipas gjykimit të saj, vetëm për të zbuluar se dëshirat e saj nuk mund të përmbushen.

Mbështetur në drejtimin e dhembshur të Meshkinit, çdo histori ndihet pjesë e një tërësie, duke krijuar një deklaratë të fuqishme për shtypjen shoqërore në Iran, duke guxuar të shprehë atë që shumë kineast të tjerë nuk do të guxonin të përballeshin. Jo vetëm që ajo e kryen këtë protestë me bindje të fortë tregimtare, por Meshkini gjithashtu arrin të zhytet në lojën surreale kinematografike të Federico Fellini -t, duke përdorur imazhet e kohësisë për të komunikuar këndvështrimin e saj bindës mbi gjendjen e vendit të saj, shkruan FAR Out.

Një dramë e zgjuar dhe tepër prekëse, “Dita kur u bëra Grua” mbetet po aq e rëndësishme sa kur u publikua në premtimin e mijëvjeçarit të ri, ashtu siç ndodh 22 vjet më vonë. Nga rrëfimi i dëshpëruar i hapjes, përmes përrallës lozonjare të mesit të filmit dhe lulëzimit me peshë të fundit, Meshkini krijon një kryevepër moderne që i afrohet fundit me një skenë medituese që bashkon secilin nga tre protagonistët për një lutje të fundit poetike për ndryshimin e botës reale.

Shija e redaktorit

Kosova fiton ndaj Qipros, siguron vendin në Ligën C

Kosova ka shënuar fitore ndaj Qipros me rezultat 5 me 1 në Stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë në kuadër të Grupit 2 në Ligën...

A rrezikon Kosova të ngelet pa punëtorë?

Problemi i ikjes së punëtorëve nuk haset vetëm te personeli mjekësor, por shqetësuese është edhe ikja e fuqisë punëtore të profileve të ndryshme në...

Sa gjenerata duhet të kalojnë që të arrihet marrëveshja në...

“Duhet që dy gjenerata të kalojnë, një veç se ka kaluar”. Kështu kishte deklaruar ish i emëruari i Organizatës së Kombeve të Bashkuara(OKB) si Administrator...

Më të lexuarat

Kroaci: 11 të vdekur nga aksidenti i autobusit

Të paktën 11 persona kanë vdekur si pasojë e një aksidenti të rëndë në autostradën A4 Zagreb-Goriçan, mëngjesin e së shtunës. Sipas informacioneve jozyrtare janë...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Milan Radojçiq: Jam kthyer në Kosovë dhe ju e dini...

Nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojçiq, ka sfiduar shtetin e Kosovës, duke e postuar një video nga pjesa veriore e Republikës së Kosovës. Radojçiq, ka...

Të fundit nga rubrika