Finlanda dhe Suedia kanë ‘mbështetje të plotë’ të SHBA-së për anëtarësimin në NATO

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden, ka pritur në Shtëpinë e Bardhë, homologun finlandez, Sauli Niinisto dhe kryeministren suedeze, Magdalena Andersson, dhe ka deklaruar se të dy vendet kanë "mbështetjen e plotë" të SHBA-së

Presidenti i SHBA- së, Joe Biden, i rrethuar nga kryeministrja suedeze Magdalena Andersson dhe presidenti i Finlandës Sauli Niinistö, Foto CNN

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA), Joe Biden, ka deklaruar se Finlanda dhe Suedia, dy vendet të cilat kanë dorëzuar aplikimet për anëtarësimin në Aleancën e Atlantikut të Veriut, (NATO), kanë mbështetjen e plotë të SHBA-së.

“Sot, jam krenar të mirëpres dhe të ofroj mbështetjen e fortë të Shteteve të Bashkuara për aplikimet e dy demokracive të mëdha dhe dy partnerëve të ngushtë, shumë të aftë për t’u bashkuar me aleancën më të fortë, më të fuqishme mbrojtëse, në historinë e botës,” ka thënë, tha Biden, raporton CNN, transmeton Portali D.

Ndërkaq, Biden, ka thënë se të dy vendet  përmbushin të gjitha kërkesat dhe se e bëjnë NATO-n më të fortë, duke theksuar si shkak, demokracitë e tyre të forta.

“Përfundimi është i thjeshtë, mjaft i drejtpërdrejtë: Finlanda dhe Suedia e bëjnë NATO-n më të fortë. Jo vetëm për shkak të kapacitetit të tyre, por për shkak të demokracive të tyre të forta dhe të forta”, ka deklaruar Biden.

Gjithashtu, presidenti amerikan, ka thënë se anëtarët e rinj që hynë në NATO, nuk janë kërcënim për asnjë komb dhe se qëllimi i saj është mbrojtja.

“Më lejoni të jem i qartë: anëtarët e rinj që anëtarësohen në NATO nuk është një kërcënim për asnjë komb. Nuk ka qenë kurrë. Qëllimi i NATO-s është të mbrohet kundër agresionit. Ky është qëllimi i saj, mbrojtja”, ka thënë Biden.

Ndërkaq ai po ashtu ka argumentuar se lufta e Rusisë kundër Ukrainës ka bërë aleancën ushtarake ‘më të fortë’ dhe ‘më të bashkuar’.

“Sot, nuk ka dyshim, NATO është e rëndësishme, është efektive, dhe është më e nevojshme tani se kurrë”, ka deklaruar Biden.

Presidenti i SHBA-së ka pritur, presidentin finlandez, Sauli Niinisto, dhe kryeministren suedeze, Magdalena Andersson, në Shtëpinë e Bardhë të enjten, pasi udhëheqësit e të dy vendeve nordike kanë dorëzuar aplikimet për anëtarësim në Aleancën e Atlantikut të Veriut, (NATO).

Për anëtarësimin në NATO, duhet që të 30 anëtarët e NATO-s të japin miratimin unanim që një vend të pranohet në aleancë.

Këshilltari për sigurinë kombëtare, Jake Sullivan, i ka quajtur të mërkurën kërkesat e Finlandës dhe Suedisë për t’u bashkuar me aleancën “një moment vendimtar në sigurinë evropiane”.

“Dy kombe me një traditë të gjatë neutraliteti do t’i bashkohen aleancës më të fuqishme mbrojtëse në botë dhe do të sjellin me vete aftësi të forta dhe një histori të provuar si partnerë sigurie,” ka thënë ai.

Ndërsa, presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka thënë të hënën se hyrja e Finlandës dhe Suedisë në NATO nuk do të krijonte një kërcënim për Rusinë, por zgjerimi i infrastrukturës ushtarake në këtë territor do të shkaktojë reagim nga ana e tyre.

Dhe, Ministria e Jashtme ruse ka thënë në një deklaratë të hënën se Rusia do të ndërmarrë hapa hakmarrës ushtarake në mënyrë që të ndalojë kërcënimet e shtetit që mund të lindin nga ky drejtim.

Gjithashtu, presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, ka thënë këtë javë se ai nuk do ta miratonte anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës nëse ato sanksionojnë Turqinë dhe se delegacionet nga vendet nuk duhet të shqetësohen të vijnë në Turqi për të provuar të bindin atë vend që të miratojë anëtarësimin e vendit të tyre në NATO.

Ndërkaq pas këtij takimi, presidenti amerikan, Joe Biden, pritet të niset për një udhëtim katër-ditor në Korenë e Jugut dhe Japoni, ky do të jetë udhëtimi i tij i parë në Azi si President.

Biden pret të enjten kryeministren e Suedisë dhe presidentin finlandez

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika