Finlanda nënshkruan marrëveshjen e sigurisë me Ukrainën

Presidenti i Finlandës nënshkroi të mërkurën një marrëveshje sigurie 10-vjeçare me Ukrainën në Kiev, ku presidenti Volodymyr Zelenskiy tha se besonte se Rusia planifikonte të mobilizonte 300,000 trupa të reja për luftën e saj deri në qershor

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskiy dhe presidenti finlandez Alexander Stubb marrin pjesë në një konferencë të përbashkët shtypi

Presidenti i Finlandës nënshkroi të mërkurën një marrëveshje sigurie 10-vjeçare me Ukrainën në Kiev, ku presidenti Volodymyr Zelenskiy tha se besonte se Rusia planifikonte të mobilizonte 300,000 trupa të reja për luftën e saj deri në qershor.

Pakti i nënshkruar nga presidenti Alexander Stubb dhe Zelenskiy e bëri Finlandën anëtarin e tetë të NATO-s këtë vit që angazhohet për bashkëpunim afatgjatë të sigurisë dhe mbështetjen e mbrojtjes për Kievin, ndërsa ai lufton për të frenuar forcat ruse.

Finlanda, e cila ndan një kufi prej 1,340 km (830 milje) me Rusinë, u bashkua me NATO-n një vit më parë.

Stubb tha se Finlanda do të dërgojë gjithashtu 188 milionë euro (203 milionë dollarë) ndihmë ushtarake shtesë, duke përfshirë mbrojtjen ajrore dhe municionet e kalibrit të rëndë. Kjo shumë e çoi kontributin e përgjithshëm të mbrojtjes së Finlandës në rreth 2 miliardë euro gjatë luftës.

“Ne nuk po e japim këtë mbështetje ushtarake vetëm për Ukrainën që të mbrohet, ne po e japim këtë mbështetje ushtarake për Ukrainën që të fitojë këtë luftë”, tha Stubb në një konferencë të përbashkët shtypi në Kiev.

Ukraina mbështetet shumë në sistemet perëndimore të mbrojtjes ajrore dhe është përballur kohët e fundit me një rritje të sulmeve ruse me raketa dhe drone që kanë goditur sistemin e saj energjetik.

Në fushën e betejës, Ukraina është në këmbë, kur ndihma ushtarake nga Shtetet e Bashkuara ndalon dhe trupat e Kievit e gjejnë veten të pushtuar nga një armik më i madh dhe më i armatosur. Rusia ka ecur përpara.

Megjithëse ai nuk dha asnjë provë për të mbështetur pohimin e tij, Zelenskiy tha në konferencën për shtyp “Mund të them se Rusia po përgatitet të mobilizojë 300,000 personel ushtarak deri më 1 qershor”.

Shija e redaktorit

Presidentja Osmani nderohet me Çmimin e Evropës nga Fondacioni Pan-Europian

Fondacioni Fondacioni Pan-Evropian Richard Coudenhove-Kalergi i ka ndarë Presidentes së Kosovës Vjosa Osmani, çmimin e ‘Evropës’, për përkushtimin e saj ndaj raporteve me partnerët...

Nis ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë...

Ka filluar ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës. Sot diplomojnë 445 kadetë të Policisë së Kosovës. Kryeministri i Republikës së Kosovës,...

Policia konfirmon arrestimin e Akil Gjakovës

Policia e Kosovës, ka arrestuar xhudistin Akil Gjakova, si të dyshuar për veprën penale dhunë në familje. Lajmin për Portalin Dukagjini e ka konfirmuar zëdhënësi...

Të fundit nga rubrika