Finlanda përgatit librin e bardhë që pritet të nisë diskutimet për anëtarësim në NATO

Ilustrim

Finlanda pritet që së shpejti do të filloj një proces që ka të ngjarë të kulmojë me një aplikim për t’u bashkuar me Aleancën e Veri Atlantike (NATO).

Qeveria e shtetit nordik, së bashku me Presidentin Sauli Niinisto, finalizuan të martën një libër të bardhë mbi ndryshimet në mjedisin e sigurisë së vendit pas sulmit të Rusisë në Ukrainë.

Të mërkurën parlamenti finlandez do ta pranoj një raport nga qeveria me ç’rast do të mbajë edh enjë seancë për miratimin e tij, por se ky raport nuk do të përmbaj diçka konkrete për t’u bashkuar me NATO-n, por se qeveria është e përgatitur të paraqesë më vonë një shtesë për një propozim të tillë nëse mbështetja e kërkuar për të shfaqet në parlament, ka thënë Ministri i Jashtëm i Finlandës, Pekka Haavisto.

Ndërtesa e qeverisë së Finlandës

Sipas një raporti jozyrtar nga gazeta më e madhe finlandeze “Helsingin Sanomat”, më shumë se gjysma e ligjvënësve votues tani mbështesin bashkimin me aleancën.

Shteti nordik i cili kufizohet me Rusinë ka parë një ndryshim tektonik në qëndrimet ndaj anëtarësimit në NATO pas luftës ruse në Ukrainë.

NATO

Me librin e bardhë që do të përdoret si një mjet për parlamentin për të debatuar këtë çështje, një aplikim i mundshëm për hyrje mund të depozitohet përpara se blloku prej 30 anëtarësh të takohet për një Samit në Madrid, më 29 dhe 30 qershor.

 

Samit i NATO-s

Rusia e ka paralajmëruar Finlandën kundër anëtarësimit në NATO.

Të premten, Finlanda raportoi një sulm në faqet e internetit të qeverisë dhe një shkelje të dyshuar të hapësirës ajrore nga avionët luftarak rusë.

Avion luftarak rus

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Milan Radojçiq: Jam kthyer në Kosovë dhe ju e dini...

Nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojçiq, ka sfiduar shtetin e Kosovës, duke e postuar një video nga pjesa veriore e Republikës së Kosovës. Radojçiq, ka...

Përplasen Mushkolaj dhe Ramiz Shala për rastin “Lushtaku”

Ramiz Shala, ish-drejtor për Gjeodezi në Komunën e Skënderajt, ka thënë se për rastin "Lushtaku", është bërë shumë zhurmë në media. I ftuar në emisionin...

Të fundit nga rubrika