Finlanda: Shpresojmë që Perëndimi të ketë mësuar nga “gabimet e së kaluarës” në raport me Rusinë

Kryeministrja e Finlandës, Sanna Marin, deklaroi se shpreson që Perëndimi të ketë “mësuar nga gabimet e së kaluarës” në raport me Rusinë

Në Forumin Ekonomik Botëror në Davos, më 17 janar, kryeministrja e Finlandës, Sanna Marin, një vend që aspiron anëtarësimin në NATO, deklaroi se shpreson që Perëndimi të ketë “mësuar nga gabimet e së kaluarës” në raport me Rusinë.

Marin beson se nëse Ukraina do të kishte qenë anëtare e NATO-s, konflikti aktual nuk do të ndodhte.

Sipas Marin, kjo është një nga arsyet pse Finlanda dhe Suedia kanë aplikuar për t’u bashkuar me aleancën.

“Ne duam të bëhemi anëtare e NATO-s, sepse nuk duam më kurrë luftë në Finlandë. Ne kemi qenë në luftë me Rusinë më parë”, ka thënë Marin, shkruan REL.

Finlanda është një vend i vendosur në Evropën Veriore, kufizohet me Suedinë në perëndim, Norvegjinë në veri dhe Rusinë në lindje.

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Finlanda zhvilloi dy luftëra kundër Bashkimit Sovjetik, në vitet 1939-1940 dhe 1941-1944.

Pavarësisht luftërave, Finlanda udhëhoqi politikë neutrale gjatë Luftës së Ftohtë, por mbajti lidhje të ngushta me Perëndimin.

Viteve të fundit, në Finlandë ka pasur shqetësime në rritje për veprimet agresive të Rusisë, sidomos që nga aneksimi i Krimesë në vitin 2014 dhe konfliktit të vazhdueshëm në Ukrainë.

Në përgjigje të këtyre shqetësimeve, Finlanda dhe Suedia kanë aplikuar për anëtarësim në NATO.

Ndonëse nuk janë anëtare, të dyja vendet tashmë kanë një partneritet të ngushtë me Aleancën përmes programit Partneritetit për Paqe.

Shija e redaktorit

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Më të lexuarat

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Qytetari tregon si i mbeti kamioni në barikada, tregon se...

Një qytetar ka treguar se si i ka mbetur kamioni në barrikadat e vendosura në Veri të Mitrovicës. Ai thotë se i maskuari, duke...

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Të fundit nga rubrika