Finlanda shton edhe 400 milionë euro ndihmë për Ukrainën

Foto: Politico

Finlanda ka premtuar një donacion të ri prej më shumë se 400 milionë euro (434 milionë dollarë) pajisje mbrojtëse për Ukrainën, pa përfshirë tanket e rënda “Leopard 2”, të cilët ka thënë se mund t’i dërgonte gjithashtu nëse ka një marrëveshje me aleatët.

“Dhurimi i ri do të trefishonte vlerën totale të ndihmës mbrojtëse të Finlandës për Ukrainën, duke e çuar totalin deri më tani në 590 milionë euro”, ka thënë Ministria e Mbrojtjes në një deklaratë, shkruan Reuters.

Miika Pynnonen, këshilltare speciale e ministrit të mbrojtjes të Finlandës ka thënë se një vendim për dhurimin e tankeve Leopard 2, nga të cilët Finlanda ka rreth 200, do të merret veçmas, pas diskutimeve me aleatët në bazën ajrore Ramstein në Gjermani.

Finlanda kishte treguar më herët se mund të dërgonte tanke Leopard të prodhimit gjerman nëse do të kishte marrëveshje në mes të aleatëve.

Dhurimi i paketës më të re të ndihmës u bë i mundur me ndihmën e Suedisë fqinje, e cila ka rënë dakord të ndihmonte Finlandën që të zëvendësonte shpejt pajisjet e dhuruara në rast krize.

Dy vendet nordike historikisht neutrale po aplikojnë njëkohësisht për t’u bashkuar në NATO.

Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

Në Kuvendin e Serbisë kërkohet mbyllja e kufijve për kosovarët që...

Slavisha Ristiq, anëtari i Komisionit Parlamentar për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, ka kërkuar që të mos u lejohet hyrja në Serbi, kosovarëve që...

WhatsApp lëshon përditësimin e ri  për t’i lejuar njerëzit të...

WhatsApp ka lansuar një përditësim të madh të ri për t'i lejuar njerëzit të bisedojnë edhe në mes të mbylljeve të internetit. WhatsApp ka lansuar...

IKD: Shteti ka dështuar në rastin “Kobra”

Instituti i Kosovës për Drejtësi ka thënë se rasti “Kobra” paraqet një shembull të dështimit të sistemit të drejtësisë, i cili, sipas tyre, ka...

Të fundit nga rubrika