Finlanda të martën do të anëtarësohet zyrtarisht në NATO

Finlanda do të bashkohet me NATO-n të martën, disa ditë pasi Turqia ratifikoi anëtarësimin e vendit nordik dhe e vendosi atë në rrugën e duhur për t'u bërë anëtarja e 31-të e aleancës ushtarake më të madhe në botë

Fotografi ilustruese: Flamuri i Finlandës dhe ai i NATO-s.

Zyra e presidentit finlandez ka njoftuar se Finlanda do të bëhet zyrtarisht anëtare e NATO-s të martën e katër prillit.

Kombi finlandez, i cili ndan një kufi me Rusinë, aplikoi për t’u bashkuar me aleancën ushtarake pas pushtimit të Ukrainës nga presidenti rus, Vladimir Putin, vitin e kaluar.

Është zgjerimi i parë i NATO-s që nga anëtarësimi i Maqedonisë së Veriut në aleancë në vitin 2020.

Njoftimi u konfirmua nga sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, i cili ka thënë se anëtarësimi do ta bëjë Finlandën dhe anëtarët e tjerë më të sigurt.

“Ne do të ngremë flamurin finlandez për herë të parë këtu në selinë e NATO-s. Do të jetë një ditë e mirë për sigurinë e Finlandës, për sigurinë nordike dhe për NATO-n në tërësi,” u ka thënë ai gazetarëve në Bruksel, raporton Sky News.

Ai shprehu gjithashtu shpresën e tij që fqinji i Finlandës, Suedia, do të lejohet të bashkohet në muajt e ardhshëm.

Rusia iu përgjigj menjëherë njoftimit, me një zyrtar që i ka thënë agjencisë shtetërore të lajmeve RIA se vendi do të forconte aftësitë e tij ushtarake përgjatë kufirit me Finlandën.

Presidenti finlandez, Sauli Niinisto, ministri i mbrojtjes, Antti Kaikkonen dhe ministri i jashtëm, Pekka Haavisto, do të marrin pjesë tani në një ceremoni për të shënuar anëtarësimin e Finlandës në NATO.

“Është një moment historik për ne. Për Finlandën, objektivi më i rëndësishëm në takim do të jetë të theksojë mbështetjen e NATO-s për Ukrainën, ndërsa Rusia vazhdon agresionin e saj të paligjshëm,” ka thënë Haavisto në një deklaratë.

Turqia ishte e fundit nga 30 anëtarët e NATO-s që pranoi kërkesën e Finlandës.

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, kishte thënë më herët në mars se Finlanda kishte siguruar bekimin e Turqisë, pasi kishte ndërmarrë hapa konkretë për t’i mbajtur premtimet për t’i goditur grupet e konsideruara nga Ankaraja si terroriste dhe për t’i çliruar eksportet e mbrojtjes.

Megjithatë, Turqia ende po bllokon miratimin e anëtarësimit të Suedisë në NATO , me qeverinë që thotë se Stokholmi deri më tani nuk ka arritur të godasë mjaftueshëm grupe të ngjashme.

Shija e redaktorit

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Distria e Nora në finale, sigurojnë medalje në Grand Slamin...

Kampionet olimpike, Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova, janë kualifikuar në finale të Grand Slamit të xhudos që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit. Xhudistja kosovare,...

Maqedonci: Uniforma e FSK-së është trashëgimi e vlerës së atyre...

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, gjatë ceremonisë së diplomimit të rekrutëve të FSK-së, ka kujtuar kohën e mbajtjes së uniformës, e të cilën, ai...

Të fundit nga rubrika