Fitore e madhe e Barcelonës në Santiago Bernabeu

Me rezultat të thellë katër me zero, ekipi Barcelonës ka mposhtur Realin e Madridit në stadiumin e tyre “Santiago Bernabeu”, në kuadër të garës për titullin e ligës spanjolle “La liga”.

Goli i parë në  ndeshjen e njohur si “El Clasico”, u shënua në minutën e 29 nga sulmuesi i Barcelonës, Pierre-Emerick Aubameyang, për të cilin ishte edhe ndeshja debutuse kundër madrilenëve.

Goli i depertimit i Ousmane Dembele erdhi në krahun e djathtë, krosimin e të cilit nuk mundi ta pengojë sulmuesi i Real Madridit, Nacho Fernandez.

Brenda zonës së kundërshtarit u gjend qendërsulmuesi, Aubameyang i cili me kokë e dërgoi topin në rrjetën e ekipit kundërshtar.

Në minutën e 38-të  të pjesës së parë, blaugranasit, arritën ta dyfishojnë epërsinë me golin e mbrojtësit urugajas, Ronald Araujo.

Ekipi i Xav-it, kishte raste të shumta për ta thelluar epërsinë edhe më, në pjesën e parë, por megjithatë ekipet shkuan në pjesë të dytë me rezultat 0 me 2 në të mirë të Barcelonës.

Edhe pjesa e dytë i takoi katalunasëve. Dy minuta pasi filloi pjesa e dytë, sulmuesi spanjoll Ferran Torres, pas një asistimi të bukur me thembër nga Aubameyang, thelloi epërsinë e ekipit të tij.

Me lojtarët si Sergio Busqets, Pedri Gonzales e Frenkie De Jong, ekipi mysafir po e kontrollonte lojën, duka ia bërë të pamundur lojtarëve të Real Madridit që ta zhvillonin lojën e tyre. Nuk vonoi shumë dhe ish-lojtari i Arsenalit, Aubameyang, shënoi golin e tij të dytë personal dhe të katërtin për ekipin e Barcelonës.

Dhjetë minutat e fundit, ekipi i Realit të Madridit, shtoi intensitetin duke u munduar që ta shënoj(ë) të paktën golin e nderit, por një gjë e tillë nuk ndodhi.

Në fund ndeshja u mbyll me rezultatin 4 me 0 në favor të ekipit të Barcelonës.

 

Reali vazhdon të jetë lider i “La Liga-s”

Edhe pas humbjes së “El Classicos”, ekipi i Real Madridit me 66 pikë, kryeson garën për titull të ligës.

Tabela rendore e ekipeve

Në vendin e dytë me 57 pikë momentalisht gjendet ekipi i Sevilles, kurse në vendin e tretë me 54 pikë e një lojë më pak renditet ekipi katalunas Barcelona. Në kuadër të La Ligas, Real Madridi, ka 26 fitore, 3 humbje e 6 barazime dhe me epërsi prej 9 pikësh ndaj vendit të dytë.

Golashënuesi më i mirë në ligën spanjolle është lojtari i Real Madridit Karim Benzema, i cili ka kompletuar gjithsej 22 gola këtë sezon. Benzema nuk luajti në ndeshjen kundër Barcelonës si pasojë e lëndimit që kishte.

 

Ardhja e Xavi-t, rikthen Barcelonën në formë

Më 8 nëntor të vitit 2021, ish-lojtari i Barcelonës Xavi Hernandez, u rikthye në ekipin blaugranas, por tash si trajner i ekipit. Xavi e gjeti Barcelonën në rrëmujë të madhe, me humbje të njëpasnjëshme, me krizë financiare të ekipit si dhe pa lojtarin kryesor të tyre Lionel Messi, i cili u transferua tek ekipi francez PSG.

Xavi Hernandez

Posa morri timonin e ekipit, Xavi, largoi nga ekipi dy lojtarët që në atë kohë konsideroheshin kryesorë, sulmuesin francez Antonie Griezman, si dhe mesfushorin ofensivë Philippe Coutinho, të cilin e dërgoi në huazim.

Xavi solli në ekip, sulmues si, P.M Aubameyang, Feran Torres dhe  Adama Traore. Kurse mbrotjen e përforcoi me ish-mbrojtësin e Manchester City-t, Eric Garcia.

Aktualisht, ekipi i Barcelonës nën drejtimin e Xavi Hernandezit nuk njeh humbje që 12 lojë. Ardhja e trajnerit të ri si dhe përforcimeve me lojtarë, ka freskuar ekipin katalunas i cili tani po kalon një formë të jashtëzakonshme. “Testi” më i rëndësishëm që prej ardhjes së tij si trajner, ishte fitorja e së dielës ndaj rivalit të tyre tradicional Real Madrid-it.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Milan Radojçiq: Jam kthyer në Kosovë dhe ju e dini...

Nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojçiq, ka sfiduar shtetin e Kosovës, duke e postuar një video nga pjesa veriore e Republikës së Kosovës. Radojçiq, ka...

Përplasen Mushkolaj dhe Ramiz Shala për rastin “Lushtaku”

Ramiz Shala, ish-drejtor për Gjeodezi në Komunën e Skënderajt, ka thënë se për rastin "Lushtaku", është bërë shumë zhurmë në media. I ftuar në emisionin...

Të fundit nga rubrika