Fitorja e parë e Ferrarit që nga “Grand Slam” 2010

Ferrari F1

Një çmim i madh mes një përballje midis Ferrarit të Leclerc dhe Red Bulls të Max Verstappen dhe Sergio Perez përfundoi me shoferin e Monakos, Charles Leclerc, si fitues të njëanshëm.

24-vjeçari Leclerc rriti epërsinë e tij në kampionatin e pilotëve në 34 pikë, ndërsa fitoi për herë të dytë në sezon, pas fitores në garën e hapjes së sezonit në Bahrein.

“Sigurisht që kam bërë një punë të mirë gjatë gjithë fundjavës, por nuk ishte e mundur pa makinë,” tha ai.

Një turmë prej 128 mijë e 294 persona në Melburn u trajtua me një triumf të theksuar nga Leclerc, i cili ishte në gjendje të mbante Verstappen gjatë xhirove hapëse dhe mbrojti mirë në mes të garës në kushtet e makinës së sigurisë për t’u larguar për një fitore vendimtare prej 20.524 sekondash.

Dështimi i motorit e detyroi Verstappen të largohej nga gara në xhiron e 38-të në qarkun Albert Park, me Perez që kapërceu një fillim të ngadaltë për të zënë vendin e dytë përpara dyshes së Mercedes, të George Russell dhe Lewis Hamilton në të tretin dhe të katërtin.

Pilotët e McLaren, Lando Norris dhe Daniel Ricciardo përfunduan në vendin e pestë dhe të gjashtë. Lance Stroll i Montrealit u rendit i 12-ti për Aston Martin duke filluar nga fundi i rrjetit. Nicholas Latifi i Montrealit përfundoi i 16-ti për Williams.

Stroll ishte penalizuar për përplasjen me Latifin në seancën e parë kualifikuese. Ai u godit me një penallti prej pesë sekondash të dielën në xhiron e 42-të për t’u endur përpara Valterri Bottas në një betejë për pozicionin e nëntë.

Leclerc u bë piloti i parë i Ferrarit që nga Fernando Alonso në Singapor në vitin 2010 që përfundoi një “grand slam” garash të përbërë nga fitimi i pole position dhe gjithashtu duke postuar kohën më të shpejtë.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Sulmohet seksualisht një fëmijë gjashtëvjeçar në Prishtinë – qytetarët përballen...

Vetëm të mërkurën e 27 korrikut të vitit 2022, janë raportuar tri raste të sulmeve seksuale ndaj të miturve. Prishtina, Obiliqi dhe Mitrovica, janë...

Të fundit nga rubrika