Fjalët e fundit që ia tha Millosheviqi, Ibrahim Rugovës – Cili ishte kërcënimi direkt i tij ndaj Rugovës?

“Sytë dhe veshët e mi në fund të takimit Rugova Millosheviq, sepse në fund të takimit kam marrë pjesë edhe unë do të thotë në fillim jo. Kur kemi dal Millosheviq na ka lutur për drekë. Unë isha me Rugovën dhe ai duke dashur të hipte në veturë dhe unë jam përgjigjur dhe në ato raste Rrugova veç ka shikuar dhe e ka ditë që unë do të flas. I thash JO faleminderit s`ka nevojë”, ka thënë Adnan Merovci, duke treguar për takimin e ish-presidentit Ibrahim Rugova me Sllobodan Millosheviqin

Adnan Merovci

Adnan Merovci ka komentuar takimin takimin e Ibrahim Rugovës me Sllobodan Millosheviqin asokohe dhe deklaratat kinse Rugova kishte kërkuar ndaljen e bombardimeve të NATO-s dhe se kinse Rugova e kishte quajtur UÇK-në si dorë e zgjatur e Serbisë.

Merovci ka treguar detaje të pa dëgjuara deri më tani, për këtë takim, pasi thotë se ishte kah fundi pjesë e atij takimi.

“Sytë dhe veshët e mi në fund të takimit Rugova Millosheviq, sepse në fund të takimit kam marrë pjesë edhe unë do të thotë në fillim jo. Kur kemi dal Millosheviq na ka lutur për drekë. Unë isha me Rugovën dhe ai duke dashur të hypte në veturë dhe unë jam përgjigjur dhe në ato raste Rrugova veç ka shikuar dhe e ka ditë që unë do të flas. I thash JO falmeninderit s`ka nevojë”, ka thënë Merovci në “Blic Intervieë me Astrit Gashin”.

Merovci ka treguar edhe për kërcënimin me jetë që i kishte bërë Sllobodan Milosheviq, Rugovës.

“Na e kanë dhënë nga një senduiq duke i përgatitur senduiqat, duke dalë i ka thënë Rugovës: E kam caktuar një njeri i cili do të më përgjigjet me jetë nëse ty të mungon një qime e flokut – dhe a ka kërcënim më të madh për një njeri se kur dikush të shpreh mbrojte me një jetë njeriu, pra i bie që kërcënimin më të madh e ka bërë Millosheviqi, kjo është fjala e tij. Rreth takimi dhe përmbajtës pse ka shkuar tek qysh po e kalojmë, por në atë çka është zhvilluar Brenda, Rugova është treguar Hero, nëse në mars të vitit 1998, 5, 6, dhe 7 mars është rrethuar Adem Jashari, është Hero, dhe ka luftuar me armë, një vit më vonë 31 mars është rrethuar Ibrahim Rugova dhe Ibrahim Rugova ka dal hero me armën e vet, Ademi Jashari me pushkë, Ibrahim Rrugova me fjalë. Pra Ibrahim Rugova në atë takim ka qenë Hero dhe ka lënë cullak në atë takim Millosheviqin”, ka shtuar ai.

Merovci ka thënë se në asnjë sekond ish-presidenti Rugova nuk ka kërkuar që të ndalen bombardimet e NATO-s mbi caqet serbe.

“Në asnjë sekondë, Ibrahim Rugova në atë takim as pas takimit, kurrë nuk ka kërkuar ndaljen e bombardimeve, kurrë në jetën e vet, në historinë e vet. Rugova në ditët e para të arrestit, kur ka ardhur ambasadori rus në takim, në një konferencë për shtyp është e incizuar kur i thotë gazetari – a duhet të gjendet një zgjidhje të ndalen bombardimet, Rugova i thotë bombardimet po bëhen për t`u ndalur dhe paqja, marrëveshja është ajo që i ndal dhe këtë ja përdorin dhe në rastin tjetër kur ka ardhur Millotineviqi në Prishtinë dhe ai thotë ne u morëm vesh dhe jemi pajtuar që të ndalen bombardimet e thotë Millotineviqi dhe kur i afrohet mikrofoni Ibrahim Rugovës, ai kurrë nuk e pohon këtë fjali të Millotineviqi dhe ai flet krejt diçka tjetër dhe tash të thuash se Rugova ka kërkuar ndaljen e bombardimeve është një send që mua më çmend sepse kam qenë në çdo sekondë aty … nuk e ka thënë o vlla”, ka thënë Merovci

Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

“Takimi sekret” Kosovë-Serbi në Zvicër, u mbajt një javë pas...

Përfaqësuesit kosovarë dhe ata serbë kanë zhvilluar “takime sekrete” në Zvicër, lidhur me situatën mes të dyja vendeve. Kështu ka raportuar ditë më parë mediumi...

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Të fundit nga rubrika