Fjalosen mes vete në gjykatë të arrestuarit për drogë në Gjakovë e Deqan

Në Gjykatore janë përplasur mes vete, shtatë të arrestuarit e së mërkurës për kultivim, shpërndarje e posedim të disa llojeve të substancave narkotike. Të arrestuarit në aksionin që u zhvillua në Gjakovë e Deçan, nuk kanë arritur ta durojnë njëri tjetrin pas asaj që ndodhi. Në kërkesën për caktim të masës së paraburgimit të cilën e ka siguruar Dukagjini, tregohet detaje për atë që iu zu këtij grupi

Foto ilustrim

Janë të pandehur për vepra penale që lidhen me narkotikë.

Prandaj, shtatë të arrestuarit kultivim, blerje, shpërndarje e posedim të disa llojeve të substancave narkotike janë sjellur të enjten në Gjykatë nën masa të rrepta të sigurisë.

Me të hyrë në Gjykatore, të pandehurit janë përplasur mes vete. Ata janë fjalosur me njëri tjetrin.

Ndaj të gjithëve, Prokuroria Themelore e Pejës ka kërkuar caktimin e masës së paraburgimit.

Në kërkesën e siguruar nga Televizioni Dukagjini, tregohen detaje të asaj që iu zu këtij grupi.

“E.M i janë gjetur dhe sekuestruar vetura Golf 2 e cila është vetura me të cilën është bartur narkotiku nga parcela ku ka qenë tek
shtëpia e të pandehurve F. D. dhe Florim G në fshatin Baballoq Komuna e Deçanit. Po ashtu ceket se në total janë sekuestruar 68.49kg substancë e dyshuar narkotike e llojit mariuhanë të cilat kane qenë në proces të tharjes, 177 bimë narkotike të Iloiit kanabis sativa të madhësisë prej 1-3, 5 metra, 421 gram substancë e dyshuar narkotike e llojit kokainë dhe dy armë”, shkruhej në kërkesën e prokurorisë.

Pjesë e grupit prej shtatë personave, ishte edhe një shtetas i Shqipërisë, i cili sipas Prokurorisë ka të kaluar kriminale.

“Kësaj duhet shtuar edhe faktin se i pandehuri G.J është shtetas i Republikës së Shqipërisë, për të cilin do të verifikohet e kaluara e tij kriminale përmes kanaleve diplomatike dhe madje i njëjti në ditën kritike u kishte thënë hetuesve se te nesërme kishte planifikuar që të largohet nga Kosova dhe të shkonte ne Shqipëri”, thuhej më tej.

Aksioni disa orësh në Gjakovë e Deçan është zhvilluar pas hetimeve të Prokurorisë Themelore të Pejës, institucion që paralajmëron aksione të ngjashme në të ardhmen.

“Prokuroria Themelore në Pejë e ka prioritet që të luftohet dukuria negative si në këtë rast që është droga dhe kemi pasur rezultate të kënaqshme këtë muaj dhe besoj që në ditët në vijim do të kemi edhe rezultate të tjera të cilat varësisht nga procesi hetimor, në koordinim me Policinë e Kosovës dhe njësitë përkatëse, besoj se do të arrijmë edhe rezultate konkrete”, ka thënë Zëdhënësi i Prokurorisë, Shkodran Nikçi.

Hetimet Prokuroria i nisi më 22 gusht dhe vlera e sasisë narkotike që është konfiskuar besohet se arrin vlerën e 600 mijë eurove.

Pjesa më e madhe e sasisë, tashmë është asgjësuar nga organet e rendit.

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

FIFA nis procedurë disiplinore ndaj Serbisë, por jo edhe ndaj...

FIFA ka iniciuar procedurë disiplinore kundër Federatës së Futbollit të Serbisë. Kështu ka bërë të ditur shtëpia botërore e futbollit, të hënën e pesë dhjetorit,...

Të fundit nga rubrika