Flakët në ishullin e Sazanit janë shuar

Para dy ditësh, ishullin i Sazanit në Vlorë është përfshirë nga zjarri. Të mërkurën e 8 qershorit zjarret janë shuar. Në vendin e ngjarjes janë duke qëndruar disa forca të ushtrisë dhe zjarrfikësve

Ishulli i Sazanit

Në territorin e ishullit të Sazanit flakët janë shuar dhe kanë mbetur një grup i vogël i zjarrfikësve. Grupi i zjarrfikësve janë duke monitoruar nëse ka shanse për t’u përsëritur flaka.

Në ishullin e Sazanit janë duke qëndruar edhe forcat e ushtrisë.

Avioni që ka ndihmuar në shuarjen e flakëve nga ajri është kthyer në Greqi. Ndërkohë, është konfirmuar se në rast rreziku, avioni do të rikthehet për të ndihmuar.

Pas 5 ditësh ndërprerje, anijet turistike janë nisur me vizitorë drejt ishullit të Sazanit, por nuk dihet nëse është e lejuar të zbarkojnë apo jo.

Ndërsa, shkaqet e rënies së zjarrit në ishullin e Sazanit ende nuk dihen.

Situata në ishullin e Sazanit përkeqësohet

 

Shija e redaktorit

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

Më të lexuarat

Detaje të reja nga vetëvrasja e Sokol Halilit

Burime të RTV Dukagjinit, kanë mësuar se Sokol Halili, i dyshuar për vrasjen e gruas së tij, e ka vrarë veten në shtëpinë e...

LAJMI I FUNDIT: Vetëvritet i dyshuari për vrasjen e 35-vjeçares

Sokol Halili, i dyshuar për vrasjen e gruas shtatzënë, e ka vrarë veten. Kështu ka bërë të ditur ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal...

Nga 30 ditë paraburgim për tri infermieret e përfshira në...

Gjykata Themelore në Pejë, ua ka caktuar masën e paraburgimit prej 30 ditësh tri infermiereve, të cilat dyshohen se kanë keqtrajtuar fizikisht një grua...

Të fundit nga rubrika