Florentino Perez: Do të ndryshojmë futbollin, do të luftoj me të gjitha forcat

Presidenti i Real Madridit, Florentino Perez, ka marrë çmimin “European Golden Boy 2022” për Presidentin e Vitit

Florentine Perez, presidenti i Real Madrid





Florentino Perez ka përsëritur dëshirën e tij për të ndryshuar futbollin për të tërhequr audiencën e re. Presidenti i Real Madridit e ka bërë të qartë se do të punojë për ta bërë futbollin sërish sportin më tërheqës për të rinjtë.

Perez mori çmimin “European Golden Boy”, për president të vitit 2022, dhënë nga gazeta italiane Tuttosport.

“Në 20 vitet e fundit ka ardhur një brez i ri dhe bota ka ndryshuar, gjithçka ka ndryshuar në jetën tonë, kështu që futbolli mund të përshtatet vetëm”, vuri në dukje Perez .

Ai ka thënë se futbolli është i vetmi sport vërtet universal dhe global, dhe sipas tij, nuk mund të lejojmë që sportet e tjera që janë më të organizuara dhe më të orientuara drejt ndryshimit dhe modernitetit të përfitojnë nga kjo për t’ia larguar futbollit këtë situatë të privilegjuar.

“Unë po punoj, si paraardhësit e mi dhe ata para meje, për t’iu përshtatur kohërave ku jetoj. Nuk mund t’i lejojmë të rinjtë të duan gjithnjë e më pak futbollin, sepse lojërat që ne ofrojmë janë më pak tërheqëse dhe tërheqëse”, është shprehur ai.

“Ne nuk mund ta lejojmë këtë, duhet të reflektojmë të gjithë së bashku dhe t’u japim të rinjve, të cilët përfaqësojnë të ardhmen, por edhe të futbollit, atë që presin nga ne. Për këtë po punojmë dhe unë do të luftoj me të gjitha forcat që futbolli të bëjë. të mos humbasë pozitën e privilegjuar dhe të vazhdojë të jetë mbreti i sporteve në të gjitha kontinentet”, ka thënë tuje ai.

I pyetur nëse ai preferon të nënshkruajë me një yll botëror apo të zhvillojë një të ri për t’u bërë i tillë, Perez theksoi se ai do të preferonte të kishte të dy llojet e lojtarëve në ekipin e tij.

“Është i njëjti kënaqësi, sepse të parët janë kampionë të mëdhenj, të dytët mund të bëhen”, shtoi Perez, raporton Marca.

“Le të marrim shembullin e Eduardo Camavinga. Ai erdhi këtu në moshën 18-vjeçare, po lulëzon dhe e ka gjithë jetën përpara. Zinedine, nga ana tjetër, ishte bërë tashmë kampion dhe na dha Ligën e Kampionëve në Glasgow me atë gol të madh”.

“Real Madridi duhet të jetë gjithmonë një kombinim i të dyja kategorive: kampionë dhe talentë të rinj. Tani ne po rritim njerëz shumë të rinj sepse është gjithnjë e më e vështirë të blesh kampionë, sepse skuadrat nuk duan t’i shesin ata”.

“Pra, ne kemi Vinicius Jr, Rodrygo Goes, Fede Valverde, Eder Militao , Camavinga , Auerelien Tchouameni në skuadër. Të kesh kaq shumë të rinj që luajnë si titullar është e vështirë, por është mirë t’i shohësh ata përkrah Luka Modric, Toni Kroos dhe këta kampionë. Së bashku me atmosferën në fushë, kjo na bën pothuajse të pamposhtur”.

Perez ishte plot lëvdata për trajnerin e Real Madridit, Carlo Ancelotti , i cili e udhëhoqi skuadrën deri në lavdinë e Champions League dhe LaLiga Santander sezonin e kaluar.

“Ai është padyshim trajneri më i mirë për Real Madridin , sepse ai na njeh prej shumë vitesh”, tha Perez .

Sipas tij, ai i njeh vlerat tona dhe di si t’i transmetojë ato te lojtarët. “Kjo e bën atë trajnerin perfekt. Është e vështirë të gjesh një trajner më të mirë se Ancelotti”.





Shija e redaktorit

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

Më të lexuarat

Paralajmërohet largimi i flamujve kombëtarë nga Xhamia e Bellopojës, imami...

Vendosja e flamujve kombëtarë për nder të 28 Nëntorit, në xhaminë e fshatit Bellopojë, nuk po i pëlqen të gjithëve. Kështu të paktën pretendon Imami...

Kush është lojtari më i mirë në botëror deri më...

I ftuar në emisionin “Dueli Botëror”, trajneri i njohur Ismet Munishi ka treguar se cili futbollist i ka pëlqyer më së shumti deri më...

E jashtëzakonshme, Kameruni e barazon rezultatin ndaj Serbisë për 2...

Kameruni ka arritur ta barazojë rezultatin ndaj Serbisë. Gjithçka, filloi nga supergoli i Vincent Aboubakar, i është shënuar në minutën e 64-të. Aboubakar ka shënuar...

Të fundit nga rubrika