FMN-ja dhe Sudani i Jugut nënshkruajnë marrëveshje për fonde emergjente

Në fillim të nëntorit, agjencitë e OKB-së thanë se deri në dy të tretat e popullsisë së Sudanit Jugor mund të përballen me mungesa të rënda ushqimore në vitin 2023

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) dhe Sudani i Jugut kanë arritur një marrëveshje në nivel stafi për lirimin e rreth 112.7 milionë dollarëve në financim emergjent.

“Ky financim emergjent nën Dritarin e ri të Shokut Ushqimor do të ndihmojë Sudanin e Jugut të adresojë pasigurinë ushqimore, të mbështesë shpenzimet sociale dhe të rrisë rezervat ndërkombëtare,” tha FMN-ja në një deklaratë të martën.

Bordi ekzekutiv i FMN-së do të miratojë financimin në javët e ardhshme, tha fondi.

Në fillim të nëntorit, agjencitë e Kombeve të Bashkuara thanë se deri në 7.8 milionë njerëz në Sudanin e Jugut, dy të tretat e popullsisë , mund të përballen me mungesa të rënda ushqimore gjatë sezonit të varfër prill-korrik të vitit të ardhshëm për shkak të përmbytjeve, thatësirës dhe konfliktit.

Sudani i Jugut shpërtheu në luftë civile menjëherë pas marrjes së pavarësisë nga Sudani në vitin 2011 dhe ndërkohë që një marrëveshje paqeje e nënshkruar katër vjet më parë është kryesisht në fuqi, qeveria kalimtare ka qenë e ngadaltë për të bashkuar fraksione të ndryshme ushtarake.

Të martën, Fondi Monetar Ndërkombëtar  vendosi numrin e njerëzve që përjetojnë pasiguri të rëndë ushqimore në rreth 8.3 milionë.
“Kombinimi i konfliktit të vazhdueshëm të lokalizuar, katër vite radhazi të përmbytjeve të rënda dhe çmimi në rritje i mallrave bazë nga lufta e Rusisë në Ukrainë ka rritur numrin e njerëzve që përjetojnë pasiguri të rëndë ushqimore”, thuhet në deklaratë.

Të hënën, FMN-ja njoftoi gjithashtu miratimin e një disbursimi prej 88.3 milionë dollarësh për Malawi-n në kuadrin e objektit të ri të huadhënies emergjente të “dritares së goditjes së ushqimit”, i nisur si përgjigje ndaj rritjeve të çmimeve të ushqimeve dhe mungesave të shkaktuara nga lufta në Ukrainë.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Zotëria i parë i Kosovës për Vuçiqin: Ish-Ministri i “kasapit...

  Zotëria i parë i Kosovës, Prindon Sadriu ka shpërndarë një lajm në rrjetin e tij social Facebook, ku presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq e...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika