FMN: Shqipëria më rritjen më të ulët ekonomike në rajon

Në raportin e Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN), është bërë e ditur se Shqipëria, është vendi me  rritjen më të ulët ekonomike në rajon, të parashikuar për vitin 2022

Në Shqipëri nga parashikimet e më hershme të FMN-ës, del se nga 4.5 për qind që pritej të ishte rritja ekonomike, tani ajo parashihet të rritet vetëm 2.0 për qind.

Rritja më të vogël ekonomike, do të jetë për ato vend të cilat janë më pranë Ukrainës.

Rënia ekonomike, do ta godet fuqishëm Ukrainë ku mendohet se do të jetë prej 35 për qind, ndërsa Rusia do të këtë 8.5 për qind rënie ekonomike.

Rënia ekonomike nuk e ka harrua as aleatin e saj Bjellorusin, ku ka pasur një rënje më një minus prej 6.4 për qind, kështu radhitën vendet me ulejnë e më të madhe në Evropë ku në mesin e tyre e gjenë edhe Shqipërinë.

Parashkimiet për rritje ekonomike nga FMN

Në vendet e Ballkanit Perëndimorë, i vetëmi vend është Mali i Zi që do të këtë rritjen më të madhë ekonomikesipas parashikimeve të FMN-së me 3.8 për qind, i pasuar nga Serbia me 3.5 për qind, dhe Maqedonia e Veriut me 3.2 për qind.

Rritja ekonomike në Kosova, do të jetë 2.8 për qind, ndërsa Bosnjë dhe Hercegovina me 2.4 për qind.

Shqipëria është e fundit në të gjithë Rajonin sa i përket këtij parashikimi.

FMN, ka publikuar me parashikime, jo optimiste për sa i përketë rritjes ekonomike në vitet e ardhshme, ku viti pasues projektohet me rritje 2.8% nga organizata ndërkombëtare.

ilustrimi

Projeksioni i rritjes ekonomike në plan afatgjatë deri më 2027 del se shkon deri 3.4 për qind, rritje ekonomike vjetore.

Lufta në mes Rusisë dhe Ukrainës ka afektuar jo vetëm rajonin por tërë botën, duke  ngadalësuar rimëkëmbjen e post-pandemisë COVID-19 në tërësi, dhe duke goditur mbi të gjitha vendet me ndikim të vogël ekonomik.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Pasi u qëllua me armë, vdes ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe

Ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe, ka vdekur pasi është qëlluar me armë të premten, përgjatë fushatës për zgjedhjet parlamentare. Abe, 67-vjeçar, i cili njëherësh mbetet kryeministri...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Të fundit nga rubrika