Forbes publikon renditjen e grave më të fuqishme në botë

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, është shpallur gruaja më e fuqishme në botë për të dytin vit radhazi në renditjen vjetore të prestigjiozes “Forbes”.

Politikania gjermane, e cila ka mbajtur këtë post që nga viti 2019, u rendit para presidentes së Bankës Qendrore Evropiane, Christine Lagarde, zëvendëspresidentes së SHBA-ve, Kamala Harris, dhe kryeministres italiane, Giorgia Meloni, e cila u rendit e katërta.

Në vendin e pestë ishte Taylor Swift, e cila u ngjit nga vendi i 79-të vitin e kaluar dhe përfundoi shumë përpara këngëtares, Beyonce, në vendin e 36-të, ndërsa Rihanna ishte e 76-ta.

Ish-prezantuesja e talk show-t, e kthyer në pronare të medias, Oprah Winfrey, doli e 31-ta.

Lista e Forbes sa i takon 100 grave më të fuqishme në botë zbulon një pamje komplekse të fuqisë femërore.

Lista e këtij viti nxjerr në pah një grup dinamik të liderëve nga sfera të ndryshme ndikimi, duke shfaqur si të sapoardhurat novatore ashtu edhe figura të njohura, të gjitha duke shënuar hapa të rëndësishëm në ndikimin global të grave.

Por kjo listë, ndërsa thekson përparimet e grave, shtron pyetje kritike për gjendjen e pushtetit të tyre.

Pse një ikonë kulturore si Taylor Swift renditet mes pesë kandidateve më të mira, krah për krah me gratë që udhëheqin politikisht në skenën botërore?

Dhe pse kryeministrja e Italisë, Giorgia Meloni, qëndron si gruaja e vetme sot që drejton një ekonomi të G20?

Më e rëndësishmja, ngritja dramatike e Taylor Swift nga 79 në 5 mishëron një arketip të ri ndikimi, duke sinjalizuar një zhvendosje nga fuqia tradicionale politike dhe e korporatave, dhe që i kapërcen shumë kufijtë tradicionalë të argëtimit.

Ndikimi i saj ekonomik këtë vit është tronditës: vetëm turneu i Swift Eras raportohet të ketë sjellë një rekord prej 850 milionë dollarësh dhe vlerësohet se ka rritur ekonominë e SHBA-ve me mbi 5 miliardë dollarë.

Strategjitë e saj novatore të biznesit kanë ripërcaktuar normat e industrisë.

Megjithatë, ndikimi më i thellë i Swift qëndron në aftësinë e saj për të ndikuar në rrymat kulturore dhe sociale të kohës sonë, veçanërisht në mesin e një audiencë të re.

Ajo simbolizon një epokë të re të pushtetit, duke ndikuar në njerëzit dhe kulturën e pavarur nga çdo vend apo kompani.

Ngjitja e Swift-it gjithashtu thekson një hendek të rëndësishëm në peizazhin e fuqisë së grave – sferën e politikës dhe politikës.

Ndërkaq lista me katër gratë në pozicionet e para, përfaqëson një shembull të grave me ndikim në hapësirat historikisht të dominuara nga burrat dhe janë thelbësore në formësimin e politikave ekonomike dhe kornizave legjislative.

Por kemi një mungesë të theksuar të grave në rolet kryesore politike, e cila është në kontrast të fortë me vitet e mëparshme.

Një dekadë më parë, pesë gra ishin nga vendet udhëheqëse në 25 ekonomitë kryesore globale, por sot, ky numër është zvogëluar në vetëm një.

Vetëm 13 nga 193 shtetet anëtare të Kombeve të Bashkuara sot udhëhiqen nga kryetare qeverish.

Pavarësisht nga një rritje pozitive në përfaqësimin e grave në nivele të ndryshme të sferave politike dhe politike, rënia e numrit të grave që mbajnë role kryesore politike është veçanërisht e dukshme gjatë kësaj kohe krize globale.

Kjo rënie komplikohet më tej nga natyra e pasigurt e pushtetit politik: në listën e këtij viti, pesë udhëheqës kryesorë, përfshirë Ursula von der Leyen dhe Kamala Harris, përballen me sfida të rizgjedhjes, ndërsa të tjerë si Tsai Ing-wen (30) dhe Zuzana Čaputová ( 80) po i afrohen fundit të afateve të tyre.

Për më tepër, Jacinda Ardern e Zelandës së Re, Sanna Marin e Finlandës dhe Nicola Sturgeon e Skocisë të gjithë u larguan nga pozicionet e tyre në fillim të këtij viti.

Fuqia femërore sot qëndron në një udhëkryq kyç të karakterizuar nga kontrast i fortë dhe premtime të parealizuara.

Çelësi i progresit qëndron në një ekuilibër të fuqisë së fortë dhe të butë, duke zhbllokuar potencialin e plotë të lidershipit të grave.

Kjo nevojë nuk ka qenë kurrë më evidente, as më urgjente.

Është një nevojë që duhet t’i kushtojmë vëmendje për të krijuar një botë më elastike dhe më të drejtë.

Shija e redaktorit

Realizohet fotografia familjare e samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit në samitin “Ukrainë-Europa Juglindore”, që po mbahet në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë, kanë realizuar “fotografinë familjare” Presidenti i Ukrainës,  Vlodymyr...

Osmani: Momenti i njohjes së Kosovës do të vijë bashkë...

Në Tiranë ka nisur mbërritja e liderëve nga Evropa juglindore në samitin për Ukrainën, që po organizohet me ftesë të kryeministrit të Shqipërisë, Edi...

Cristiano Cardoso, braziliani i Drenicës

Po stërvit shumë larg nga shtëpia, por në Skenderaj ndihet sikur në shtëpi. Cristiano Cardozo është portieri brazilian i Drenica Futsal, të cilin krahas punës...

Të fundit nga rubrika