Forcat ruse kthehen në Rusi dhe Bjellorusi për t’u rifurnizuar

Të mërkurën shënon dita e 35-të e luftës në Ukrainë. Qysh nga fillimi i invazionit rus, ka pasur humbje në të dyja anët.

Në raportin e Ministrisë Britanike të Mbrojtjes, forcat ruse janë detyruar të kthehen në Bjellorusi dhe Rusi, të riorganizohen dhe të rifurnizohen për shkak të humbjeve të mëdha.

Më tutje, thuhet se një aktivitet i tillë po vendos presion të mëtejshëm mbi logjistikën tashmë të tendosur të Rusisë dhe tregon vështirësitë që Rusia ka për të riorganizuar njësitë e saj në zonat brenda Ukrainës.

Ja çfarë po dëshmon lufta në Ukrainë/ Është koha që shqiptarët në të gjithë Ballkanin...“Rusia ka të ngjarë të vazhdojë të kompensojë kapacitetin e manovrimit tokësor përmes sulmeve masive të artilerisë dhe raketave”- theksohet në raport.

Sipas ministrisë britaneze, përqendrimi i deklaruar i Rusisë në një ofensivë në Donetsk dhe Luhansk ka të ngjarë të jetë një pranim i heshtur se ajo po përpiqet të mbajë më shumë se një front të avancimit.

Ndërkaq, në planin diplomatik, negociatorët ukrainas dhe rusë janë mbledhur në Stamboll për bisedimet e paqes, të cilat kanë filluar më 29 mars.

Turkey says meaningful progress in Russia-Ukraine talks achieved in Istanbul - Turkey NewsUkraina, gjatë këtij takimi, ka thënë se ka propozuar të miratojë një status neutral, në këmbim të garancive të sigurisë. Këto propozime janë prezantuar gjatë bisedimeve me Rusinë, që u mbajtën të martën në Turqi. Statusi neutral do të nënkuptonte se Kievi nuk do t’i bashkohej NATO-s apo që në bazat e saj nuk do të vendoseshin ushtarë të aleancës së NATO-s, kanë thënë negociatorët ukrainas.

Shija e redaktorit

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Skender Beck, shqiptari nga Amerika na dërgon tinguj të Rock’n...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, vendi ku dolën shumë artistë të mëdhenjë si Bob Dylan, Jim Morrison, Jimi Hendrix, dhe shumë të tjerë, nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika