Forcat ukrainase rimarrin fshatin Staromaiorske në juglindje

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy, ka postuar një video që tregon ushtarët ukrainas duke thënë se kanë rimarrë fshatin Staromaiorske

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky postoi pamjet e trupave ukrainase në fshatin Staromaiorske.

Ushtria e Ukrainës ka thënë se ka pasur sukses në një nga linjat e frontit në Ukrainën juglindore, derisa zyrtarët perëndimorë flasin për një goditje të madhe që po ndodh.

Në një video të publikuar nga presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, trupat ukrainase thanë se kishin marrë fshatin Staromaiorske.

Fshati është afër vijës së parë të kundërofensive të Ukrainës pranë kufirit të rajoneve Donetsk dhe Zaporizhzhia.

Më herët, ushtria ukrainase ka thënë se po “përforconte pozicionet” që kishte arritur në të njëjtën zonë në lindje të qytetit të Zaporizhzhia.

Ukraina nuk e ka konfirmuar se ka përforcuar kundërsulmimin e saj.

Ushtarët në video dëgjohen duke thënë: “Brigada 35 dhe batalioni vullnetar “Arei” çliruan fshatin Staromaiorske. Lavdi Ukrainës! Lavdi Heronjve!”

Ndërsa, presidenti rus Vladimir Putin ka thënë se sulmet e Ukrainës ishin intensifikuar “dukshëm”. Por ai u ka thënë gazetarëve në Shën Petersburg se nuk kishin pasur sukses.

“Të gjitha përpjekjet kundër-sulmuese u ndaluan dhe armiku u zmbraps me viktima të mëdha”, ka thënë ai.

Udhëheqësi i milicisë i mbështetur nga Rusia, Aleksandr Khodakovsky, ka kundërshtuar Putinin, duke thënë se Ukraina kishte bombarduar në mënyrë metodike Staromaiorske për disa ditë dhe kishte arritur përfitime, duke u mbajtur në periferi dhe duke vazhduar.

Blogeri ushtarak rus WarGonzo ka thënë se lajmi ishte shqetësues pasi Staromaiorske ishte një post kyç rus në vijën e frontit në rajonin juglindor të Zaporizhzhia.

Blogerët e luftës ruse konsiderohen si një burim alternativ informacioni nga vija e frontit në mungesë të llogarive zyrtare.

Kundërofensiva e Ukrainës ka filluar në një numër frontesh muajin e kaluar, por ka parë shumë pak përfitime të qarta deri më tani.

Gjeneralët e Kievit kanë paralajmëruar se rezultatet e shpejta janë pothuajse të pamundura për shkak të linjave të fortifikuara mbrojtëse të Rusisë dhe rreshtave të fushave të minuara.

Njeriu përgjegjës për operacionet në jug, gjenerali Oleksandr Tarnavskyi, i ka thënë BBC-së se “çdo mbrojtje mund të thyhet, por ju duhet kohë durimi dhe veprim i shkathët”.

Edhe pse deri më tani nuk ka asnjë fjalë nga Kievi, zyrtarë të paidentifikuar të mbrojtjes amerikane u kanë thënë mediave amerikane se një shtysë e re ka filluar në kundërofensivë ukrainase.

Instituti për Studimin e Luftës me bazë në SHBA, ka thënë se një “sulm frontal intensiv” ishte nisur drejt Robotyne, në jug-lindje të qytetit të Zaporzhhia dhe rreth 10 km (6 milje) në jug të qytetit të Orikhiv.

Shija e redaktorit

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Mark Rutte do të jetë në krye të NATO-s

Mark Rutte do të jetë sekretari i ardhshëm i Përgjithshëm i NATO-s, pasi të 32 anëtarët e aleancës ranë dakord që kryeministri holandez në...

Nëna e Leotrimit: Djali im paska qenë i krejt Kosovës

Gjatë së martës, më 18 qershor, që shënonin 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar shtatorja Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë...

Të fundit nga rubrika