Formacionet zyrtare, Itali-Shqipëri: Sylvinho me më të mirët, Spalletti sulmon

Italia dhe Shqipëria në ‘Signal Iduna Park” të Dortmundit, në ndeshjen hapëse për të dyja në Kampionatin Evropian 2024 e vlefshme për grupin B.

Në atë që përshkruhet si “grupi i vdekjes”, kuqezinjtë e Sylvinhos do të synojnë që të bëjnë befasinë duke mposhtur kampionin në fuqi të Evropës.

Sylvinho për këtë ndeshje ka vendosur të startojë me Etrit Berishën në portë, ndërsa mbrojtja përbëhet nga Elseid Hysaj, Berat Gjimshiti, Arlind Ajeti dhe Mario Mitaj.

Dyshja e mesfushës janë Ylber Ramadani dhe Kristjan Asllani, ndërsa më i avancuar është Nedim Bajrami transmeton Telegrafi përcjell Portali Dukagjini.

Sulmi do të përbëhet nga treshja, Jasir Asani, Armando Broja dhe Taulant Seferi.

Në anën tjetër, Luciano Spalletti, do të luajë me emra si Federico Chiesa, Gianluca Scammacca dhe Lorenzo Pellegrini, të cilët do të mbështeten nga Davide Fratessi, Nicolo Barella dhe Jorginho.

Mbrojtja italiane përbëhet nga Giovanni Di Lorenzo dhe Federico Dimarco nga krahët, ndërsa Riccardo Calafiori dhe Alessandro Bastoni në qendër. Gianluigi Donnarumman do të jetë në portë.

Italia: Donnarumma; Di Lorenzo, Calafiori, Bastoni, Dimarco; Jorginho, Barella; Chiesa, Frattesi, Pellegrini; Scamacca;

Shqipëria: Strakosha; Hysaj, Ajeti, Gjimshit, Mitaj; Ramadani, Asllani; Asani, Bajrami, Seferi; Broja;

 

 

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika