Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Liderët e shteteve anëtare të Bashkimit Evropian dhe ata të Ballkanit Perëndimor në samitin e përbashkët në Tiranë të Shqipërisë, kanë realizuar bashkërisht "fotografinë familjare"

Fotografia familjare

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar “fotografinë familjare” në ambientet e Hotel Marriott, në kullën e Air Albania Stadium.

Fotografia është shkrepur nën ritmin e muzikës folklorike shqiptare dhe vallëzimit të valltarëve të Ansamblit.

Interpretimi i valleve shqiptare ka zgjatur për pak minuta, derisa u pasua me një pikë tjetër të operës shqiptare.

Liderët evropianë dhe ata të Ballkanit Perëndimor janë argëtuar teksa duartrokitën para Pallatit të Kongreseve në Tiranë.

Edhe presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, shihej e kënaqur me interpretimin e muzikës dhe valleve shqiptare.

Liderët e shteteve anëtare të Bashkimit Evropian dhe ata të Ballkanit Perëndimor në samitin e përbashkët në Tiranë të Shqipërisë, kanë nënshkruar marrëveshjen për zvogëlim të tarifave të roamingut, e cila do të nisë së zbatuari më një tetor të vitit 2023.

Kjo marrëveshje kërkon që të reduktohen edhe tarifat e roamingut mes BE-së dhe vendeve të Ballkanit Perëndimor në vitin 2023, me synimin që ato të hiqen tërësisht më vonë.

Samiti në Tiranë është i pari midis Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor që zhvillohet në territorin e një vendi të rajonit që nuk është në BE.

Megjithatë, përzgjedhja e Tiranës nuk ishte rastësi.

Zgjedhjen e Tiranës për mbajtjen e samitit, Qeveria e Shqipërisë e ka cilësuar si një vlerësim strategjik.

Në këtë takim, udhëheqësit e Bashkimit Evropian pritet të zotohen për mbështetje dhe përshpejtim të procesit të zgjerimit të BE-së, me përfaqësues të vendeve të Ballkanit Perëndimor.

Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

“Takimi sekret” Kosovë-Serbi në Zvicër, u mbajt një javë pas...

Përfaqësuesit kosovarë dhe ata serbë kanë zhvilluar “takime sekrete” në Zvicër, lidhur me situatën mes të dyja vendeve. Kështu ka raportuar ditë më parë mediumi...

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Të fundit nga rubrika