Fotografitë më të mira të stilit të rrugës nga shfaqjet e vjeshtës 2023 në Seul

Kultura koreane është përhapur në të gjithë botën si zjarri në vitet e fundit, me sektorët jashtëzakonisht të suksesshëm të K-pop, K-film dhe K-beauty që tërheqin interes të pangopur. Tani, Koreja e Jugut po kërkon të çojë edhe industrinë e saj të modës në një nivel tjetër

Stili më i mirë i rrugës nga Java e Modës në Seul

Java e Modës në Seul është rikthyer këtë sezon dhe ka nisur një fillim të madh me një paraqitje fillestare nga grupi i vajzave K-Pop (dhe ambasadorët globalë të SFW) NewJeans .

Mes temperaturave të ftohta në kryeqytetin e Koresë së Jugut, kishte shumë xhaketa të strukturuara dhe trikotazh lozonjare të ekspozuara. Dhe nuk mungonin as veshjet që bien në sy.
“Njerëzit kanë një sens të shkëlqyeshëm të modës në ditët e sotme,” tha 20-vjeçari Lee Hyeon-seo duke shkuar në një shfaqje të premten. “Koreanët kanë përparuar në këtë fushë, gjë që mendoj se është e mrekullueshme”.

I veshur me një xhaketë grash të prerë, Lee ka theksuar se ishte një adhurues i stilistëve koreanë ulkin dhe Lee Seong-dong.

“Ata krijojnë stile pa gjini dhe veshje në rrugë”,  kjo është arsyeja pse më pëlqejnë aq shumë, ka thënë Seong-dong.

Diku tjetër, 33-vjeçari Juno Jung mbërriti i veshur me një këmishë të madhe Balenciaga dhe pantallona Acne Studio.

“Unë mendoja se moda koreane është shumë e përqendruar në grupet K-pop dhe se të gjithë vishen njësoj,” ka deklaruar Jung.
 “Megjithatë, pasi shijova Javën e Modës në Seul, kam parë modele të ndryshme (të ekspozuara)… Mund të them se K-fashion do të zhvillohet më shumë në të ardhmen”.

Rrugët e Seulit ishin të stërmbushura me plotë stil, ngjyra dhe tërheqje ekstravagante nga veshja e stilistëve.

Pozicionet e ndryshme të kapura nga fotografitë treguan se stili padyshim qe superiori.

Lulet e pikasura në veshjet në të bardhë, shfaq kohën moderne të ngjyrave të ndryshme të shoqëruara në stil rrugësh, e të sjellura nga modelët e vendit.

Fustanet, e kthyera në kohë, si uniformë e gjimnazistëve, përzierje e ngjyrave, kuq, me vija bardhë dhe të kaltër mbyllët, një tranzicion i Pranverës 2023. E shoqëruar me një pallto lëkure, e gjerë në ngjyrë vishnje, diçka tipike, moderne dhe model i rrugës.

Farmerka të pikturuara dhe me stil unik, pa dyshim që një model për t’u ndjekur nga pas, e nga të gjithë.

Kultura koreane është përhapur në të gjithë botën si zjarri në vitet e fundit, me sektorët jashtëzakonisht të suksesshëm të K-pop, K-film dhe K-beauty që tërheqin interes të pangopur.

Tani, Koreja e Jugut po kërkon të çojë edhe industrinë e saj të modës në një nivel tjetër.

Një e ftuar e veshur me një shall Gucci, një xhaketë kamoshi të cilësisë së mirë dhe pantallona me ngjyrë të kremtë.

“Njerëzit kanë një sens të shkëlqyeshëm të modës në ditët e sotme,” ka thënë 20-vjeçari Lee Hyeon-seo duke shkuar në një shfaqje të premten.
“Koreanët kanë përparuar në këtë fushë, gjë që mendoj se është e mrekullueshme”.

“Mendoj se moda është një mjet shprehës shumë i rëndësishëm”, ka theksuar një 70-vjeçari Lee Sang-hong.

“Njerëzit nuk mund të ndryshojnë pamjen e tyre natyrore, por ne mund të ndryshojmë pikëpamjen tonë përmes stileve të ndryshme.”

Jerry, një model 23-vjeçar, kishte veshur një fund dhe xhaketë lëkure të prerë.
Stili i rrugës gjatë ditës së parë të Javës së Modës në Seul.

Milliner Yooney Choi është fotografuar e veshur me një nga kapelet e saj. 
Milliner Yooney Choi

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika