‘Fourth Time Around’, kënga që bëri John Lennon-in ‘paranojak’

Kënga 'Fourth Time Around' e Bob Dylan, e ka bërë ‘paranojak’ kitaristin dhe vokalistin e The Beatles

John Lennon

Marrëdhënia e John Lennon dhe Bob Dylan ishte pothuajse inekzistente. Amerikani ishte një nga të paktët njerëz që nuk iu përul Beatle-ve dhe dinamika e fuqisë mes tyre e la Lennon-in të ndihej inferior ndaj Dylan.

Me gjithë atë që u tha dhe u bë, është e pamohueshme që qasja e Lennon-it ndaj shkrimit të këngëve ndryshoi në mënyrë dramatike për shkak të ndikimit të Dylan-it.

Dylan këtë nuk e mori këtë si një kompliment dhe në vend të kësaj vendosi t’i kundërpërgjigjet Lennon-it duke e parodizuar atë në ‘Fourth Time Around’, një këngë që erdhi si një këndvështrim i keq për ‘Norwegian Wood’ të Beatles – dhe Lennon mori një ‘sulm’ në zemër.

Kënga e Fab Four u shkrua pas takimit të jetës së Lennon-it në Nju Jork me Dylan.

Takimi i ndërmjetësuar nga gazetari Al Aronowitz në suitën e kantautorit në hotelin Delmonico poshtë Park Avenue në Manhattan, erdhi pasi The Beatles kryesuan stadiumin e Tenisit Forest Hills në Queens dhe ishte një moment që Lennon nuk e harroi kurrë.

Fatkeqësisht për Beatle, marrëdhënia miqësore mes dyshes nuk zgjati përgjithmonë dhe u përkeqësua pasi Lennon u përpoq të imitonte Dylanin.

Lennon kurrë nuk e pranoi se ‘Norwegian Wood’ ishte ndikuar nga Dylan, ishte një supozim i drejtë për të bërë nga ky i fundit.

Në  këngën Blonde On Blonde ‘Fourth Time Around’, Dylan i përgjigjet pasionit të Lennon duke kënduar: “Unë kurrë nuk kërkova mbështetjen tuaj, tani mos kërkoni timen”.

Para se të publikohej kënga, Dylan ia luajti Lennon-it kur të dy po rrinin në Londër, gjë që e mbushi atë me ankth, shkruan Far Out.

Në një intervistë të vitit 1968 me Rolling Stone , Beatle u pyet për mendimet e tij për ‘diss-in’ ndaj tij, dhe ai pranoi se kjo e bëri atë të ndihej “shumë paranojak”.

Lennon shpjegoi: “Isha shumë paranojak për këtë. Mbaj mend që ai ma luajti kur ishte në Londër. Ai tha, çfarë mendoni? Unë thashë, nuk më pëlqen. Nuk më pëlqente dhe isha shumë paranojak”.

Dylan nuk e ka trajtuar kurrë arsyen e tij për të shkruar ‘Fourth Time Around’, por nëse do të shqetësonte Lennon, ishte misioni i kryer. Pas publikimit të këngës, “periudha e tij Dylan” përfundoi papritur, gjë që mund të kishte qenë një rastësi, por shanset për këtë janë të pakta.

Shija e redaktorit

Publikohen foto të rralla të “The Beatles” duke performuar në...

Imazhet janë realizuar në vitin 1961, një vit para se të publikohej kënga e tyre debutuese Love Me Do. Fotot tregojnë Sir Paul McCartney dhe...

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Më të lexuarat

Qeveria çanëtarëson anëtarët e SBASHK-ut, thotë se duhet të anëtarësohen...

Qeveria e Kosovës ka çanëtarësuar anëtarët e Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës. Kjo është konfirmuar për Portali Dukagjini, nga anëtarja e Këshillit...

Haliti pas videos së LVV-së: Rrugaçëve nuk u jap llogari,...

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Xhavit Haliti, ka thënë se ai nuk u jep llogari “rrugaçëve”, por vetëm institucioneve të shtetit. Një reagim i...

Vuçiq: Kam frikë se beteja e Stalingradit do të vijë...

I pari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është shprehur se ka frikë, se mund të  ndodh një betejë e ngjashme me  atë të Stalingradit, ku...

Të fundit nga rubrika