Franca shkëlqen në pjesën e parë, Australia në kërkim të golit barazues

Kombëtarja e Francës dhe Australisë e kanë mbyllur pjesën e parë të ndeshjes për Kupën e Botës në Katar, që epërsia u takon francezëve. Gjersa, pritet të shihet nëse Australia do të barazojë rezultatin në minutat e pjesës së dytë. Katër vite më parë kur këto dy vende u përballën në Kampionat ndeshja u mbyll me rezultat, që kësaj radhe u mbyll vetëm pjesa e parë

Ilustrim

Kombëtarja e Francës dhe ajo e Australisë po zhvillojnë ndeshjen e parë në fazën e grupeve për Kupën e Botës në Katar, të martën e 22 nëntorit.

Megjithëse, pjesa e parë e ndeshjes u mbyll, kombëtarja e Francës arriti të mbajë epërsinë. Gjersa, Australia po insistonte për barazim të rezultatit, por nuk e arriti këtë në pjesën e parë.

Të dyja kombëtaret që i takojnë Grupit D, vazhdimisht patën shumë aksione për realizim golash.

Megjithatë, në minutën e 9-të, ishte Australia ajo që kaloi në epërsi kundër Francës, gol ky i shënuar nga Craig Goodwin.

Më pas në minutën e 27-të të ndeshjes, Franca arriti të barazoi rezultatin me golin e Adrien Rabiot, të asistuar nga Theo Hernandez.

Pa u vonuar shumë, goli pasues për Francën erdhi në minutën e 32-të, gol ky që e kaloi në epërsi dhe ishte i shënuar nga Olivier Giroud.

Kjo është gola e 50-të për Francën e shënuar nga Guerot.

Vlen të theksohet, Francezët kanë humbur Karim Benzeman disa ditë më parë, gjersa, i kanë besuar sulmin Olivier Guroudit, i cili do të ndihmohet nga Mbappe, Dembele dhe Griezmann.

Franca dhe Austalia, herën e fundit ishin ballafaquar në vitin 2018-të.

Ndeshja ishte luajtur më 16 qershor në kuadër të Grupit C, në Kampionatin Botëror.

Francezët kishin triumfuar me rezultat 2:1.

Shija e redaktorit

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Gruaja që u keqtrajtua tash është në gjendje të mirë

Zhaneta Nura, vajza e gruas e cila u maltretua fizikisht dhe psiqikisht nga një infermiere, tash është mirë dhe është qetësuar. Nura këtë e tha...

Vrasja në QKUK: Gruaja e vrarë ishte shtatzënë, u qëllua...

Gruaja shtatzënë e cila ka humbur jetën, është qëlluar me armë zjarri nga një person i cili dyshohet se është burri i saj. Kështu...

Të fundit nga rubrika