Francë: Grevë mbarëkombëtare në stacionet e trenave dhe fluturimeve

Shumica e trenave gjatë ditës së enjte do të anulohen në Francë, duke përfshirë fluturimet dhe metronë e Parisit, si pjesë e një greve mbarëkombëtare kundër planit të qeverisë për t'i bërë njerëzit të punojnë më gjatë përpara se të dalin në pension

Shuma e trenave, bashkë me fluturimet si dhe metronë e Parisit do t’i anulojnë operimet e tyre në ditët në vijim, si pjesë e një greve mbarëkombëtare kundër planit të jetës për t’u shtyrë e pensionimit në Francë.

Sondazhi i opinionit të familjeve të francezëve e sfidojnë reformën e tyre, e cila do të shtyjë të marrë pensionin nga 62 në 64 dhe do të jetë një test nëse kjo mund të kthehet në një problem për qeverinë franceze.

Sindikatat i kanë bërë përgatitjet e fundit për grevën mbarëkombëtare.

Vetëm një deri në tre linja TGV me shpejtësi të lartë do të funksionojë dhe vetëm një në dhjetë trena lokalë TER, thotë operatori i trenave SNCF.

Trafiku ndërkombëtar në linjat Eurostar dhe Thalys pritet të jetë normale, ndërsa lidhja e Lyria me Zvicrën do të ndërpritet dhe lidhjet e tjera të trenave do të anulohen.

Në Paris, shumë tren të udhëtarëve RER do të anulohen, ndërsa tri linja të metrosë do të mbyllen brenda dhe të tjerat bëjnë të priten, tha operatori i metrosë RATP.

Aeroporti në jug të Parisit, i dyti më i madh i qytetit, në këtë vend është i vetmi i mundshëm të ketë ndërprerje, ka thënë një zëdhënës i rregulloreve të aviacionit DGAC.

Franca ka një histori para dekadash të funksionojë për të reformuar sistemin e saj të pensioneve, një nga më të mirët dhe më të kushtuarit në Evropë dhe protesta për t’i ndaluar ato.

Kjo funksionoi në vitin 1995, kur miliona njerëz u shfaqën në rrugë në ato që ishin protestat sociale më shkatërruese të Francës që nga maji i vitit 1968.

Mirëpo, disa reforma të tjera pensionesh kanë kaluar që nuk kanë protestuar.

Sipas planeve të duhura, mosha ligjore e pensionit do të rritet në 64 nga 62 vjeç, pasi numri i tyre është në kontributin e tij për të marrë një pension të plotë.

Kjo reformë nuk është miratuar në parlament, ku presidenti Emmanuel Macron nuk ka një shumicë absolute, por shpreson të marrë votat e konservatorëve të Les Republicains.

Shija e redaktorit

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Arti dhe kultura janë letërnjoftim nacional

Selman Jusufi, i cili ka studiuar Artin dramatik në Universitetin e Prishtinës, nga viti 1973 deri më 1985, ka qenë i angazhuar në Teatrin...

Më të lexuarat

Lajçak ‘befason” thotë se me Kurtin kanë rënë dakord që...

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Miroslav Lajçak, ka njoftuar nëpërmjet rrjetit të tij social se është në Kosovë, për të...

Gjendet pa shenja jete një person në Gjakovë

Policia e Kosovës ka njoftuar se është gjetur një person pa shenja jete në shtëpinë e tij në Gjakovë. Në raportin 24-orësh thuhet se njësitë...

Barrikadat, KFOR-i paralajmëron ndërhyrje nëse ato nuk largohen

Efikasiteti i këtyre mjeteve të rënda të KFOR-it është testuar hiç më larg se dy ditë më parë. Ushtrimet e 19 dhjetorit i kanë mundësuar...

Të fundit nga rubrika