Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Tyson Fury mposht Derek Chisora-n për herë të tretë për të mbrojtur titullin e tij botëror në peshat e rënda WBC në stadiumin Tottenham Hotspur në Londër

Tyson Fury shënon një goditje kundër Derek Chisoras

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda.

Meçi ka zgjatuar deri në raundin e 10-të në stadiumin “Tottenham Hotspur” në Londër të shtunën mbrëma.

Fury, 34 vjeç, mbajti rekordin e tij të pamposhtur para 60 mijë njerëzve, për të krijuar një përballje të padiskutueshme me boksierin Oleksandr Usyk.

Ishte një performancë dominuese nga Fury. Ai e nënshtroi Chisoran ​​ndaj një ndëshkimi të vazhdueshëm derisa më në fund, me nëntë sekonda të mbetura në raundin e 10-të, arbitri Victor Loughlin ndërhyri për ta hequr atë.

Pamje nga meçi i Tyson Fury dhe Derek Chisoras

Nuk ishte një grusht i fundit që e përfundoi atë, por Chisora ​​u kursye me të drejtë nga trimëria e tij, raporton Sky Sports.

Megjithëse Chisora ​​kishte avancuar në Fury, duke u përpjekur ta mbyllte atë, kampioni i WBC shpejt mori kontrollin e garës së tyre. Ai filloi ta godasë me grusht, duke u ulur pothuajse sipas dëshirës ndërsa meçja përparoi në gjysmën e dytë.

Për Chisoran, kjo ishte humbja e 13-të në karrierën e tij me 46 ndeshje.

Ai vazhdoi atë punë të mbrapshtë, duke shtypur kundërshtarin e tij derisa arbitri duhej të bënte ndërhyrjen e tij.

Fitorja e Furyt ka krijuar një mundësi për përballjen e madhe ndaj Oleksandr Usyk, i cili po ashtu ishte i pranishëm në stadium për të parë meçin e së shtunës.

Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

“Takimi sekret” Kosovë-Serbi në Zvicër, u mbajt një javë pas...

Përfaqësuesit kosovarë dhe ata serbë kanë zhvilluar “takime sekrete” në Zvicër, lidhur me situatën mes të dyja vendeve. Kështu ka raportuar ditë më parë mediumi...

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Të fundit nga rubrika