Fushatës së Serbisë për çnjohje i kundërpërgjigjet Kosova

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, ka reaguar pas raportimeve për tërheqjen e njohjes nga shteti i Togos, çka tha se ka ndodhur në vitin 2019. Derisa kanë kritikuar edhe reagimet që erdhën pas lajmit që qarkulloi në media, pas një takimi që Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq, pati me homologun e tij nga Togo. Ndërkohë, partitë në opozitë kritikuan MPJD-në për mospunë dhe transparencë

Një lajm që kryediplomati serb, Ivica Daciq e kishte dhënë në vitin 2019 duke e publikuar edhe me dokument të njëjtin duket ta kenë rikthyer në vëmendje edhe pas 3 vjetësh mediat serbe.

Mediat në Beograd, kanë raportuar që Togo ka dhënë fjalën e saj përfundimtare për tërheqjen e njohjes së Kosovës, e kjo u bë dje pas një vizite që ministri i jashtëm i Togos e kishte në Serbi.

E kësaj i ka reaguar Ministria e Punëve të Jashtme të Kosovës.

“Ai pozicionim i Togosë ka ndodhur në vitin 2019 cdhe dje nuk kishte asgjë të re. Për më tepër, edhe të ashtuquajturat “çnjohje” nga nënvendet e tjera të proklamuara nga Vuçiq janë demantuar”, ka deklaruar Kreshnik Ahmeti, zëvëndësministër i MPJD-së.

Ahmeti ka treguar edhe për fushatën që po e bënë MPJD në kuadër të mbrojtjes së njohjeve.

“Ne kemi një strategji e cila është proaktive dhe jemi duke synuar dhe po punojmë që t’i zgjerojmë e thellojmë raportet me të gjitha vendet me të cilat kemi marrëdhënie diplomatike”, ka shtuar ai.

Ndërkohë, për punën e kësaj Ministrie kritika të ashpra kanë ish-udhëheqësit e dikurshëm të këtij dikasteri.

“Ministria e Jashtme është totalisht e pafokusune sepse ajo është shëndrruar në një anarki totale”, ka deklaruar Anton Berisha, ish-zëvëndësministër i MPJ-së.

Kritika kanë dhënë edhe partitë e tjera opozita duke e fajësuar direkt ministren Gërvalla edhe për mosnjohje të reja gjatë kësaj qeverisje.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

Avokati i Fatmir Limajt me ultimatum për analistin Hoxha, për...

Analisti i emisionit Debat Plus në RTV Dukagjinin, Dibran Hoxha, i ka publikuar disa mesazhe që i ka marrë në rrjetin e tij social...

Takimi miqësor i dy ikonave të xhudos

Dy ikona të xhudos, Majlinda Kelmendi dhe Teddy Riner, kanë pasur një takim të shkurtë miqësor gjatë Grand Slamit, në Paris. Xhudistja Kelmendi tashmë është...

Shkon mbi 500 numri i viktimave në Turqi dhe Siri

Pasojat e tërmetit që e goditi Turqinë dhe Sirinë të hënën janë të mëdha. Numri i viktimave ka shkuar në më shumë se 500...

Të fundit nga rubrika