Fustanet më ekstravagante të dasmave të bëra ndonjëherë

Për shumicën dita e dasmës mbetet historike dhe ditë që meriton kujdesin dhe përgatitjen më të madhe. Në këtë artikull do të njiheni me modelet e fustanëve më të mirë për dasëm, që mund të i'u nevojiten ndonjëherë

Kur bëhet fjalë për planifikimin e ditës tuaj të madhe, zgjedhja e një fustani nusërie ka të ngjarë të jetë një nga vendimet më të rëndësishme që duhet të merrni.

Për shkak të bollëkut të zgjedhjeve dhe modeleve, gjetja e veshjes perfekte mund të jetë stresuese. Nëse ka diçka që të gjithanuset e ardhshme kanë të përbashkët, është dëshira për të dalë në pah me një  fustan nusërie që do të tregonte personalitetin dhe estetikën e saj.

Newsweek foli me disa prej stilistëve më të njohur të dasmave dhe përpiloi një listë me pesë prej fustaneve të dasmave më ekstravagante të stilistëve që me siguri do të kthejnë kokën.

‘Romina’ nga Ines Di Santo

Ndërsa e kuqja mund të jetë ngjyra e besimit dhe e bardha mund të simbolizojë ‘pastërtinë’, ato të dyja mund të lëvizin ashtu siç është bluja . Tradicionalisht, ngjyra blu përfaqëson trimërinë dhe përkushtimin, si dhe mençurinë dhe mirëkuptimin, shumë më të përshtatshme se e bardha në ditën e dasmës bashkëkohore.

Ines Di Santo

Trendi blu është me të vërtetë i kapur në botën e fustaneve të nusërisë, është jotradicionale pa qenë e guximshme dhe është një shenjë e shkëlqyeshme për ‘diçka blu’ nëse dëshironi të shtoni pak traditë diku tjetër.

‘Quinn’ nga Galila Lahav

Galia Lahav

Nëse ka një fustan që bërtet ekstravagancë, është ky fustan i mrekullueshëm i dasmës “Quinn” i dizajnuar nga stilistja kryesore ndërkombëtare e modës së nusërisë Galia Lahav.

Përfshirë si pjesë e koleksionit më të fundit të Lahav Pranverë 2023, ky fustan përmban një dizajn të ngjashëm me ombre, të qëndisur me kristale që shkëlqejnë në çdo mjedis të lehtë. Është gjithashtu një gjë e mirë, pasi sipas Cosmopolitan, fustanet me gaz janë një nga tendencat më të mëdha të modës në vitin 2022.

Ky fustan sirenë përmban një dizajn korse pa rripa të përfunduar me “një përzierje rruazash nudo, të bardhë dhe argjendi”.

Mund ta ngrini edhe më shumë pamjen duke veshur një fund voluminoz mbi fustan “për një dozë ekstra drame”.

“Jordi” nga Mira Zwillinger

Mira Zwillinger

Këto modele elegante të përjetshme dhe pothuajse nuk ekzistojnë janë elegancë pa mundim, duke përfshirë ‘Jordi’, një fustan me bel, me një shpatull, fustan asimetrik në qafë, me një model abstrakt të guximshëm lulesh.

‘Aretta’ nga Eva Lendel

Eva Lendel

Nëse jeni duke kërkuar për një dizajn klasik me një nuancë delikate drame, atëherë fustani ‘Aretta’ nga koleksioni më i fundit i nuseve 2022 i Eva Lendel padyshim që ia vlen të merret në konsideratë.

Me një dekolte jashtë shpatullave dhe një dizajn të zbukuruar me rruaza, tema dhe mëngë gjysmë transparente, ky fustan martese është një përshtatje e përkryer për një nuse elegante. Ju gjithashtu mund të zgjidhni një pamje më dramatike gjatë ceremonisë duke bashkangjitur një fund prej tyli me një tren të gjatë që mund të fiksohet në fustan në vijën e belit.

Ëndrra përrallore nga Paolo Sebastian

Paolo Sebastian

Kush nuk dëshiron të duket si një princeshë në ditën e dasmës?

E dizenjuar nga marka australiane e modës së modës Paolo Sebastian , kjo fustan topash me plisa mund të sjellë në jetë fantazinë tuaj të princeshës Disney, falë qëndisjes mahnitëse të fluturave. Mund të kombinohet edhe me një vello me rruaza, e cila do t’i shtojë më shumë shkëlqim pamjes së përgjithshme.

‘Coatimo Wedding Coat’ nga Benveniste Couture

Benveniste Couture

Nuk ka mënyrë më të mirë për t’i bërë përshtypje të ftuarve sesa duke u ngjitur me një fustan të pazakontë por elegant. E dizenjuar nga stilisti luksoz britanik i modës Benveniste Couture, kjo është një nga modelet më të fundit dhe më unike të markës. Është bërë me porosi dhe shitet me pakicë në 9600 dollarë.

Sipas themelueses së markës së modës, Samantha Benveniste, ky fustan i dasmës u “evoluar në atelie gjatë viteve me ndikim të marrë nga shumë përbërës dinamikë, si palltot e mbrëmjes evropiane të viteve 1900, të cilat nga ana e tyre u ndikuan nga rrobat japoneze”.

Materiali përmban një kombinim të “duchesse Silk Saten” dhe dantellë franceze me kordon që mund të shihet në mëngët.

 

 

Shija e redaktorit

Kosova fiton ndaj Qipros, siguron vendin në Ligën C

Kosova ka shënuar fitore ndaj Qipros me rezultat 5 me 1 në Stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë në kuadër të Grupit 2 në Ligën...

A rrezikon Kosova të ngelet pa punëtorë?

Problemi i ikjes së punëtorëve nuk haset vetëm te personeli mjekësor, por shqetësuese është edhe ikja e fuqisë punëtore të profileve të ndryshme në...

Sa gjenerata duhet të kalojnë që të arrihet marrëveshja në...

“Duhet që dy gjenerata të kalojnë, një veç se ka kaluar”. Kështu kishte deklaruar ish i emëruari i Organizatës së Kombeve të Bashkuara(OKB) si Administrator...

Më të lexuarat

Azemi: Kurti është kryeministër i imi, kurrë nuk kam për...

Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat, Jusuf Azemi ka thënë se një herë të vetme nuk është ftuar një përfaqësues nga sektori...

Mehaj: Oficeri Luan Haradinaj ka diplomuar në SHBA për Inteligjencë...

  Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, ka njoftuar se Ushtrisë së Kosovës(FSK), i është shtuar dhe një Oficer i diplomuar në Military Intelligence Basic Officer...

Mushkolaj: Pezullimi i grevës nga SBAShK-u, vetëm zgjidhje për të...

Analisti Imer Mushkolaj sa i përket paralajmërimeve të SBAShK-ut për pezullim të grevës dhe që mësimi pritet të fillojë më tre tetor, ka thënë...

Të fundit nga rubrika