G7: Thirrje për Kosovën dhe Serbinë që të zbatojnë marrëveshjet dhe të stabilizojnë marrdhëniet mes vete

Në Gjermani ditën e shtunë të 14 majit janë mbledhur ministrat e Jashtëm të G7: Kanadasë, Francës, Italisë, Gjermanisë, Japonisë, SHBA-së si dhe Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borell

Pas këtij takimi të ministrave të Jashtëm në Gjermani, është lëshuar komunikata e përbashkët, rreth diskutimeve për Ballkanin Perëndimor.

Ministrat kanë përgezuar Kosovën, Shqipërinë, Malin e Zi si dhe Maqedoninë e Veriut për përafrimin e politikave të jashtme me BE-në, ku kanë përfshirë edhe sanksionet dhe zbatimin e tyre.

Por, ata kanë pasur një vërejtje ndaj Serbisë që nuk janë përbashkuar me Bashkimin Europian për sanksionet ndaj Rusisë, e që Serbia mbetet shteti i vetëm në Ballkanin Perëndimor që nuk ka vendosur sanksione ndaj Rusisë.

“Ne i bëjme thirrje Serbisë të bëjë të njëjtën gjë. Ne mirëpresim përafrimin e Bosnjes dhe Hercegovinës me masat kufizuese të BE-së ndaj Rusisë dhe përafrimin e njëanshëm të Kosovës me ato masa”, thuhet në komunikatë.

Aty është përmendur dialogu mes Kosovës dhe Serbisë ku kanë bërë thirrje për të dyja shtetet, sipas tyre duhet të ketë angazhim nga të dyja palët që të gjejnë një rrugëzgjidhje për dialogun e lehtësuar nga BE-ja.

“Të zbatojnë plotësisht të gjitha marrëveshjet e kaluara pa vonesa dhe të normalizojnë marrëdhëniet e tyre përmes një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse dhe ligjërisht të detyrueshme”, është thënë në komunikatë.

Sipas tyre zbatimi i marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë do të mundësonte realizimin e përspektivave përkatëse evropiane.

Shija e redaktorit

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

FFK prezanton nesër përzgjedhësin e ri të Kosovës

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) përmes një njoftimi zyrtar ka bërë të ditur se nesër (e shtunë) do të bëhet prezantimi i përzgjedhësit...

Të fundit nga rubrika