Gaforret helmuese përfshijnë plazhet e St Ives

Gaforret merimangë, kanë përfshirë ujërat e cekëta të St Ives, gjë e cila po bëhet më e zakonshme gjatë verës për shkak të rritjes së temperaturave. Gaforret merimangë, ndryshe të quajtura Hyas araneus vetëm pasi të heqin guaskat e tyre, kthehen në thellësi prej 300 metrash, duke e lënë ujin të pastër

Gaforret helmuese

Tapeti i gaforreve që kanë përfshirë ujërat e cekëta të St Ives është një pamje që po bëhet gjithnjë e më e zakonshme në verë për shkak të rritjes së temperaturave të detit.

Gaforret e merimangës, dallohen menjëherë për këmbët e tyre të gjata dhe kthetrat e pincës si dhe kanë një pickim që është helmues për gjahun e tyre, por i padëmshëm për njerëzit.

Ndërkaq prania e tyre në plazhin Porthgwidden ka qenë e mjaftueshme për të penguar shumë njerëz që të hynin në det, ku disa prej tyre e kanë shfrytëzuar rastin të zhyten mbi masën e krustaceve për të parë spektaklin e flokëve.

Por, pasi gaforret heqin guaskat e tyre, ato kthehen në thellësi prej 300 metrash, duke e lënë ujin të pastër, raporton Sky News.

Kate Lowe, është një fotografe detare.

Lowe, ka qenë prezente në ngjarjen në të njëjtën javë që një grua zhytëse në ujë është pickuar nga një peshkaqen blu më tej rreth bregut të Kornishit, pranë Penzance.

Ilustrim

Kate ka thënë: “Unë shkoj në snorkeling shumicën e kohës gjatë gjithë vitit, por kurrë nuk kam parë gaforre merimangë në një numër të tillë”.

“Kur dolëm në plazh, dukej sikur kishte shumë gurë të errët nën sipërfaqe. Por doli që kishte mijëra gaforre vetëm dy ose tre hapa në ujë”.

“Ishte vërtet e pabesueshme, ata ishin vetëm deri në gjunjë. Unë munda të notoja mbi ujin sipër tyre dhe u përpoqa të mos i shkelja”.

“Shumë turistë po ulërinin kur i shihnin. Gadat e tyre thjesht po lundronin përreth”, është shprehur fotografja.

Ndryshe, gaforret merimangë, Hyas araneus në latinisht , zakonisht mblidhen në një numër të madh në ujë të cekët për t’u mbrojtur nga grabitqarët.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Sulmohet seksualisht një fëmijë gjashtëvjeçar në Prishtinë – qytetarët përballen...

Vetëm të mërkurën e 27 korrikut të vitit 2022, janë raportuar tri raste të sulmeve seksuale ndaj të miturve. Prishtina, Obiliqi dhe Mitrovica, janë...

Të fundit nga rubrika