Gara për këngën e Eurovisionit nis nesër

Gara e këngës evropiane do të fillojë mbrëmjen e 10 prillit në Itali

Kompeticioni më i madh i këngës evropiane “Eurovision” do të fillojë të martën e 10 prillit.

Të mërkurën, Unioni Evropian i Transmetuesve ka njoftuar se 41 shtete do të konkurrojnë në “Eurovision Song Contest 2022”.

Shqipëria do të hapë natën e parë të Eurovisionit me Ronela Hajatin dhe debutimin e këngës “Sekret”.

Festivali po mbahet në Itali për herë të parë në tri dekada pasi grupi i Romës, Maneskin fituan edicionin e sivjetmë në maj me këngën “Zitti e buoni”.

Konkursi i 66-të do të mbahet në arenën PalaOlimpico në Torino më 10, 12 dhe 14 maj.

39 vendet që morën pjesë në konkursin 2021 rikthehen sërish, ku është shtuar Mali i Zi dhe Armenia.

Unioni Evropian i Transmetuesve (EBU) kishte njoftuar se Rusia nuk do të marrë pjesë në Eurovisionin e këtij viti si pjesë e sanksioneve ndaj këtij shteti pas invazionit ushtarak në Ukrainë.

Bordi Ekzekutiv i EBU-së kishte marrë vendimin pas një rekomandimi nga organi drejtues i Eurovision Song Contest, Grupi Referues, bazuar në rregullat e ngjarjes dhe vlerat e EBU.

Shija e redaktorit

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

FFK prezanton nesër përzgjedhësin e ri të Kosovës

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) përmes një njoftimi zyrtar ka bërë të ditur se nesër (e shtunë) do të bëhet prezantimi i përzgjedhësit...

Të fundit nga rubrika