Garda Kombëtare e Iowa-s uron studentët e UP-së që fituan garën për siguri kibernetike

Ekipi i studentëve i Fakultetit të Inxhinierisë Elektrike dhe Kompjuterike të Universitetit të Prishtinës ''Hasan Prishtina'', javë më parë ka fituar garën për siguri kibernetike. Ata janë renditur në vendin e parë, duke lënë prapa një ekip nga SHBA-ja

Ilustrim

Ekipi i Fakultetit të Inxhinierisë Elektrike dhe Kompjuterike të Universitetit të Prishtinës ”Hasan Prishtina”, javë më parë ka fituar garën për siguri kibernetike.

Kjo garë ishte pjesë e bashkëpunimit të Kosovës me Iowa-në, SHBA, gjegjësisht i Forcës së Sigurisë së Kosovës me Gardën Kombëtare Ajrore nga Iowa.

Ekipi i studentëve të FIEK-ut me emërtimin garues “Runtime TERROR” është renditur në vendin e parë, duke lënë prapa një ekip nga SHBA-ja për gati 120 pikë.

Një ekip tjetër i studentëve nga FIEK-u me emërtimin “It’s not a bug, it’s a feature”, është renditur në vendin e tretë të kompeticionit.

Garda Kombëtare e Iowa-së, ka përgëzuar studentët e UP-së.

“Për të mbyllur një javë plot aktivitete me partnerët tanë shtetërorë në Kosovë, ne duam të japim një urim Universitetit të Prishtinës për përfundimin në vendin e parë në konkursin e parë ndërkombëtar kibernetik të Universitetit Shtetëror të Iowa–s’’, thuhet në njoftimin e Gardës Kombëtare të Iowa-s.

“Skuadra e 168-të e Operacioneve të Hapësirës Kibernetike të Krahut 132d, u bashkua me Forcën e Sigurisë së Kosovës për të ftuar disa institucione arsimore, duke përfshirë Universitetin e Prishtinës , të marrin pjesë virtualisht nga Kosova. Faleminderit ISU -së, FSK -së dhe avionëve tanë për të gjithë punën e tyre për ta bërë këtë një ngjarje madhështore”, thuhet tutje.

Garda Kombëtare e Iowas, e ka vlerësuar lartë FSK-në

Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

KFOR-i: Ushtria serbe s’ka nevojë për autorizim për të lëvizur...

KFOR-i ka reaguar lidhur me vizitën e ministrit serb të Mbrojtjes dhe shefit të Shtabit të Forcave të Armatosura të Serbisë, në bazën ushtarake...

Doktorët që lanë Gjermaninë për tu kthyer në Kosovë

Kohëve të fundit, lajmet për ikjen e punëtorëve e veçanarisht të doktorëve, nga Kosova për në vendet evropiane nuk kanë qenë të pakta. Por, fillimi...

Të fundit nga rubrika