Gashi: Ekzistenca e shtetit të pavarur bie kur futen në pazare territoret

Astrit Gashi, Gazeta Blic

Analisti politik, Astrit Gashi, u është kundërpërgjigjur përfaqësuesve të PSD-së, në “Debat Plus”, Dardan Molliqaj dhe Qëndron Kastrati të cilët thanë se ideja e shkëmbimit të territoreve i zgjidhë problemet e Kosovës me Serbinë.

Gashi, tha se “ideja e ekzistencës së shtetit të Kosovës, bie në momentin kur e fusim në pazar territorin tonë, pa e ditë çfarë marrim”.

Gashi, pati kritika edhe për mundësinë e formimit të Asociacionit, për të cilin tha se mund të nxitë hakmarrje te një pjesë e vogël e shqiptarëve, sidomos në qytetin e Mitrovicës.

Asociacioni në formën si do bëhet, dhe kontestin, ka me nxitë te një grup i vogël i shqiptarëve ndjenjën e hakmarrjes dhe mospajtimit dhe një ndjenjë e tillë do të jetë e zhvilluar në Mitrovicë, sepse janë një pjesë e njerëzve që e kanë pa edhe ndarjen, dhe mund të thonë çfarë tjetër mund të durojmë që Kosova të jetë shtet”, ka thënë ai.

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika