Gashi: Kosova duhet të punojë më shumë me DASH-in

Vizita e kryeministrit Albin Kurtit, në SHBA është parë si një vizite e mirë edhe e nevojshme nga analisti Drilon Gashi, ku sipas tij, nëpërmjet kësaj vizite Kurti e ka dëshmuar se është një pro-amerikan

Analisti, Drilon Gashi

Analisti Drilon Gashi, ka folur për vizitën e kryeministri Albin Kurtit, në Shtetet e Bashkuar të Amerikës (ShBA), ku e ka arsyetuar këtë të fundit duke thënë se është një pro-amerikan, gjithashtu ka thënë se duhet të punohet më shumë në marrëdhëniet e Kosovës më Departamentin Amerikan të Shtetit (DASH).

Sipas Gashit, Kurti është pro-amerikan sepse në SHBA ishte për 20 ditë me plotë takime, ku ai kishte takuar dhjetë senator, po thuajse 20 kongresmen, dhe gjithashtu përfaqësues të kompanive të ndryshëm, dhe anëtarë të komunitetit shqiptaro-amerikan.

Sipas tij, është vërtetuar se kryeministri Kurit është pro-amerikan pasi qytetarët e Kosovës e kanë votuar.

“Tema e antiamerikanizmit në Kosovës është e paqenë pasi, populli Kosovës nuk voton njerëz antiamerikan, përkundër kësaj vetëm pro-amerikan”, ka thënë ndër të tjera Gashi në emisionin FIVE.

Gazetarja, Arta Avdiu

Gazetarja Arta Avdiu, e ka pyetur pse duhet të punohet më shumë në raporte e Kosovës dhe DASH-it, dhe ku po çalon marrëdhënia në mes të dyja vendeve?

Ndërsa, Gashi është përgjigjur duke thënë se, situata nuk është vetëm me qeverinë Kurit, por ka një kohë të gjatë pasi, kishte ngecje në dialogun në mese të Kosovës dhe Serbisë.

Shija e redaktorit

Sulmuesi i përfaqësueses së Kosovës Muhamet Hyseni zyrtarizohet tek AC...

Të verdhit e rrezikshëm siç njihen në futbollin danez “AC Horsens” kanë arritur të bëjnë goditje të rëndësishme për afatin e ri kalimtar të...

Fermeri 74 vjeçar i shtëpisë së të moshuarve e funksionalizon...

Domate, speca, tranguj, kunguj e plot lloje të tjera perimesh janë të gjeturat e stinës në këtë serrë, mu në zemër të kryeqytetit. Ajo gjendet...

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Të fundit nga rubrika