Gashi: Kurti nuk është rezistent, i ka bërë të gjitha kompromiset që ka thënë se nuk i bën

Astrit Gashi, Gazeta Blic

Kryeministri i Kosovës, sipas analistit politik Astrit Gashi, nuk mund të cilësohet rezistent në çështjen e dialogut apo marrëdhënieve me Serbinë.

Gashi në “Debat Plus”, e kritikoi Haradinajt i cili sipas tij po e interpreton qasjen e Kurtit si rezistente.

Gashi u shpreh se Kurti i ka bërë të gjitha kompromiset të cilat ka thënë se nuk do t’i bëjë.

“Kurti nuk është rezistent, Kurti është rezistent vetëm në përshkrimin e Haradinajt, ai është njeri i cili i ka bërë të gjitha kompromiset të cilat ka thënë se nuk do t’i bëjë. Ka thënë se do ta shtrijë sovranitetin në veri, nuk e ka shtri, ka thënë se do nuk do t’i rinegocojë marrëveshjet e Thaçit, e ka bërë”, ka deklaruar Gashi.

“Ka thënë se nuk do t’i lejojë targat e Serbisë, po hyjnë dhe prej Serbisë. Ka thënë se nuk do t’i lejojë zgjedhjet e Serbisë në Kosovës, atë e ka bërë por Serbia nuk e ka lejuar Kosovën t’i mbajë zgjedhjet e veta në vend të vet”, ka vijuar ai.

Ai tha se Kurti në raport me dialogun, një hap po e bën përpara kurse dy pas.

Shija e redaktorit

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Arti dhe kultura janë letërnjoftim nacional

Selman Jusufi, i cili ka studiuar Artin dramatik në Universitetin e Prishtinës, nga viti 1973 deri më 1985, ka qenë i angazhuar në Teatrin...

Më të lexuarat

Lajçak ‘befason” thotë se me Kurtin kanë rënë dakord që...

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Miroslav Lajçak, ka njoftuar nëpërmjet rrjetit të tij social se është në Kosovë, për të...

Gjendet pa shenja jete një person në Gjakovë

Policia e Kosovës ka njoftuar se është gjetur një person pa shenja jete në shtëpinë e tij në Gjakovë. Në raportin 24-orësh thuhet se njësitë...

Barrikadat, KFOR-i paralajmëron ndërhyrje nëse ato nuk largohen

Efikasiteti i këtyre mjeteve të rënda të KFOR-it është testuar hiç më larg se dy ditë më parë. Ushtrimet e 19 dhjetorit i kanë mundësuar...

Të fundit nga rubrika