Gashi për grevat: Opozita ka rënë në një frikë totale

Analisti politik, Astrit Gashi, ka thënë se opozita në Kosovë duhet të ridefinohet

Astrit Gashi - analist

Analisti politik, Astrit Gashi, ka thënë se opozita në Kosovë ka rënë në një frikë totale, dhe nuk po guxon, sipas tij, të thotë se e përkrah grevën.

Gashi ka thënë se opozita po tenton që të distancohet në mes të kërkesave të sindikatave dhe grevës si veprim, për t’i arritur ato kërkesa.

Ai ka theksuar se nuk mund të jesh kundër grevës dhe pro kërkesave të sindikatave. Sipas tij, opozita po tenton të marrë përkrahje potenciale nga paaftësia e Qeverisë së Kosovës, për ta zgjidhur krizën.

Gashi, po ashtu, ka thënë se duhet të ketë një ridefinim të opozitbërjes në Kosovë.

Opozita po është ekstremisht e kujdesshme për t’u quajtur si opozitë në këtë temë. Opozita ka rënë në një frikë totale, duke e bërë distancimin mes kërkesës dhe grevës. Edhe po don të marrë një përkrahje potenciale, ose të përfitojë nga paaftësia e qeverisë të zgjidhë krizën me sindikatën. Duke thënë që unë e përkrahi rritjen e pagave, por po frikësohet ta bëjë betejën me qeverinë, që është ta përkrahë grevën”, ka thënë Gashi.

“Ky është një sindrom që e ka kapur opozitën, ose ka hesape të pakryera me vetveten dhe ka frikë të ballafaqimit me pozitën, ose ka mungesë të guximit intelektual për t’i shkuar gjërave deri në fund, paraqitet më së thjeshti në këtë pikë. Pra jam për kërkesat, por jam kundër grevës. Nuk mund të jesh kundër grevës dhe pro kërkesave”, ka vijuar ai.

Tutje, Gashi ka folur për Lidhjen Demokratike të Kosovës, duke e cilësuar opozitën e saj si të “kujdesshme”. Ai ka thënë se kur ishte kryeministër Avdullah Hoti, njëjtë sikurse Hekuran Murati, i kishte kërcënuar mësimdhënësit me ndalje të pagës nëse hyjnë në grevë.

Shija e redaktorit

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Ndryshimi që erdhi nga protestat e studentëve këmishëbardhë të UP-së

“Liria mund të të mos bëjë të lumtur, por të bën njeri”. Këtë thënie e kujton Driton Lajçi, Nënkryetar i Unionit të Pavarur të Studentëve...

Më të lexuarat

Ymeri: Kurti është një hap para dialogut dhe marrëveshjeve me...

“Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është është një hap para në dakordim të dialogut dhe marrëveshjeve  me Serbinë”. Kështu, ka deklaruar analisti politik, Visar Ymeri,...

Maqedonia nuk i njeh letërnjoftimet serbe të institucioneve paralele

“Kjo nuk ka qenë temë diskutimi fare…” Kjo ishte përgjigjja e ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla në pyetjen nëse serbët mund ta kalojnë...

Dhunohet 13-vjeçarja, viktima është 8 muajshe shtatëzënë

“Jam frigu tha prej meje, dëmëthënë prej prindit. Jam frigu me tregu, kom mendu se hajt kurgjo nuk është”. Kështu nis rrëfimi i një ngjarjeje...

Të fundit nga rubrika