Gashi: Qeveria Kurti gaboi kur la Listën Serbe jashtë koalicionit qeverisës

Ish-zv.ministri për Komunitete, Milazim Gashi, ka thënë se Qeveria Kurti ka bërë një gabim kur e ka lënë Listën Serbe jashtë koalicionit, ndërsa për Veriun ka thënë se duhet të ketë më shumë investime strategjike nga e Qeveria

Milazim Gashi, Ish-zv.ministër për Komunitete i ftuar në emisionin "Five"

Milazim Gashi, Ish-zv.ministër për Komunitete, për shtyerjen e vendimit të Qeverisë për reciprocitet ka thënë se është një paramasë drejt vendimit final të Qeverisë.

Gashi në emisionin “Five”, për këtë shtyerje të vendimit, ka thënë se çdo mendim që vjen nga ShBA është i mirëseardhur.

Sipas tij, Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë një matje më të saktë edhe jashtë kufijve të Kosovës dhe për këtë arsye, siç thotë ai, janë të mirëseardhura vendimet në koordinim me këtë vend.

Për tensionet në veri, Gashi ka thënë se ka pasur mundësi të ketë një provokim të situatës, e për këtë ai ka thënë se është mirë që të mobilizohet Qeveria e Kosovës dhe opinioni në veri të informohet më mirë.

Sipas tij, kjo mungesë e informacioneve nga ana e tyre vjen si pasojë e Qeverisë Kurti, që siç thotë ai, nuk po arrin të futet në zonën e Veriut me investime strategjike.

“Nuk po arrin të krijojë një plan strategjik që të investojë më shumë në Veri dhe të krijojë lidhje me komunitetet në Veri të Kosovës”, ka thënë ai.

Ai ka thënë se kjo Qeveri ka bërë gabim duke e lënë jashtë koalicionit Listën Serbe.

“Kurti ka dështuar ta inkooporojë komunitetin serb, Listën Serbe nuk e kanë futur në koalicion, në këtë fazë kjo listë është fuqi politike në territorin e Kosovës”, ka shtuar Gashi.

Ndërsa për Asociacionin e Komunave, ai ka thënë se duhet të punohet më shumë në atë drejtim.

“Kurti duhet të krijojë zgjidhje sepse është kryeminisitër i vendit, Qeveria e Kosovës duhet të zgjedhë problemet, sa i përket asociacionit, Qeveria vetëm se ka rekomanduar disa pika dhe duhet të punohet në atë drejtim”, ka vijuar Gashi.

Shija e redaktorit

Kosova fiton ndaj Qipros, siguron vendin në Ligën C

Kosova ka shënuar fitore ndaj Qipros me rezultat 5 me 1 në Stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë në kuadër të Grupit 2 në Ligën...

A rrezikon Kosova të ngelet pa punëtorë?

Problemi i ikjes së punëtorëve nuk haset vetëm te personeli mjekësor, por shqetësuese është edhe ikja e fuqisë punëtore të profileve të ndryshme në...

Sa gjenerata duhet të kalojnë që të arrihet marrëveshja në...

“Duhet që dy gjenerata të kalojnë, një veç se ka kaluar”. Kështu kishte deklaruar ish i emëruari i Organizatës së Kombeve të Bashkuara(OKB) si Administrator...

Më të lexuarat

Azemi: Kurti është kryeministër i imi, kurrë nuk kam për...

Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat, Jusuf Azemi ka thënë se një herë të vetme nuk është ftuar një përfaqësues nga sektori...

Mehaj: Oficeri Luan Haradinaj ka diplomuar në SHBA për Inteligjencë...

  Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, ka njoftuar se Ushtrisë së Kosovës(FSK), i është shtuar dhe një Oficer i diplomuar në Military Intelligence Basic Officer...

Mushkolaj: Pezullimi i grevës nga SBAShK-u, vetëm zgjidhje për të...

Analisti Imer Mushkolaj sa i përket paralajmërimeve të SBAShK-ut për pezullim të grevës dhe që mësimi pritet të fillojë më tre tetor, ka thënë...

Të fundit nga rubrika