Gashi: Qeveria nuk është e gatshme ta trajtojë çështjen e veteranëve

Pas protestës së veteranëve të luftës në Kosovë, Gashi ka reaguar përmes një postimi në Facebook duke treguar nevojën e veteranëve në tregun e punës dhe mosgatishmërinë e Qeverisë së Kosovës në çështjen e tyre

Shefi i Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovë

Shefi i Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës(LDK), Arben Gashi, ka thënë se Qeveria e Kosovës nuk është ende e gatshme që ta trajtojë çështjen e veteranëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Përmes një postimi në Facebook, Gashi ka thënë se zgjidhja për veteranët duhet të jetë më gjithëpërfshirëse dhe përmbajtjesore.

“Rreth 35 mijë njerëz  janë nxjerrë nga tregu i punës, duke i pasivizuar ata efektin ekonomik dhe social e kemi bërë negativ. Nuk duhet të harrojmë se, në njërën anë po na ikin njerëz nga vendi e në anën tjetër janë nxjerrë gjithë këta njerëz nga tregu i punës”, ka shkruar ai në Facebook, gjersa ka thënë se tregu është në nevojë të fuqisë punëtore të tyre.

 

Postimi i Arben Gashit në Facebook

Tutje, ai ka thënë se “Duhet të mendojmë që veteranëve të luftës dhe të gjitha kategorive sociale t’ju krijojmë mundësi të rritjes së mirëqenies, duke i bërë sa më aktiv në shoqëri”.

Të hënën e 6 qershorit, organizatat e dala nga lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, në formë proteste ishin mbledhur para Kuvendit të Kosovës për t’i shfaqur pakënaqësitë e tyre.

Veteranët fillojnë protestën, mblidhen para Kuvendit të Kosovës

Shija e redaktorit

Bujar Osmani, kandidat i BDI-së për president në Maqedoninë e...

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka bërë të ditur se Bujar Osmani do të jetë kandidati i partisë së tij në...

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

Të fundit nga rubrika